„Od szkicu do realizacji” - wystawa dr. inż. arch. Bazylego Domsty | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-06-05

„Od szkicu do realizacji” - wystawa dr. inż. arch. Bazylego Domsty

Grafika wystawy dr. inż. arch. Bazylego Domsty
Przez najbliższe dni – do 14 czerwca – w hallu przed Aulą PG w Gmachu Głównym podziwiać można wystawę twórczości wybitnego architekta dr. inż. arch. Bazylego Domsty. Ekspozycja zatytułowana „Od szkicu do realizacji” przedstawia rysunki i szkice, a także modele oraz makiety z różnych faz projektowania.

Wystawa dostępna jest dla oglądających w dniach od 4 do 14 czerwca. Ekspozycję zobaczyć można w hallu przed Aulą PG na poziomie 300 w Gmachu Głównym uczelni. Na czwartek 6 czerwca o godz. 12:00 zaplanowano oprowadzenie kuratorskie. Z kolei 14 czerwca, również w samo południe, odbędzie się finisaż wystawy.

O wystawie

Głównym założeniem wystawy jest przedstawienie rysunku jako narzędzia projektowego w różnych jego fazach, począwszy od celu szkiców i schematów, poprzez ręcznie wykonane rysunki, aż po wyprowadzone ręcznie wizualizacje.

Ekspozycja składa się zarówno z rysunków i perspektyw, jak i szkiców, które prowadzą od pierwszej idei projektowej do koncepcji i kolejnych faz projektowania. Nie zabraknie także modeli i makiet, które od samego początku towarzyszyły pracy projektowej dr. Domsty.

Dr inż. arch. Bazyli Domsta w ciągu 50 lat pracy dydaktycznej, naukowej i zawodowej stworzył ponad 5 tysięcy szkiców, rysunków i wizualizacji. Kluczem doboru projektów i odpowiadających im rysunków była prezentacja kilku znaczących, zrealizowanych przez architekta obiektów, takich jak: Muzeum II Wojny Światowej, Osiedle Brabank czy Granaria-Spichrze, oraz projektów, które sam autor ceni w swoim dorobku najbardziej. To np. osiedle dla pracowników Politechniki Gdańskiej, Pirs Przyszłości w Gdyni czy Kamieniczki XXI wieku.

Wystawa została przygotowana przy współpracy studentów i pracowników Wydziału Architektury PG,  w ramach przedmiotu realizowanego dla studentów 4 semestru studiów inżynierskich.

W skład zespołu realizującego ekspozycję wchodzą:

Studenci: Sabina Barczyk, Oliwia Biudzisz, Weronika Grochocka, Zuzanna Droździk, Amelia Wierzbowska, Michalina Załucka, Zofia Piwońska, Hanna Skowrotko, Katarzyna Włodarczyk, Katarzyna Zorn, Seweryn Hirsz, Sandra Kruk, Agata Tomaszewska, Marcela Podufalska, Oliwia Kaczorowska, Monika Kłopotek, Zuzanna Płonka, Marta Ptak, Milena Cwalin, Barbara Biernacka, Iga Kęsicka, Alina Berehova, Patryk Kraska, Szczepan Dąbkowski, Nicola Kuczkowska, Wiktoria Lamparska, Małgorzata Kulesza, Lidia Modrzyńska

Kuratorzy wystawy: Bazyli Domsta, Kacper Ludwiczak, Justyna Borucka

O autorze

Dr inż. arch. Bazyli Domsta – wybitny architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, pracownik nauki, nauczyciel akademicki.

W latach 1962–1968 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Po studiach odbył staż w Katedrze Architektury Użyteczności Publicznej tego Wydziału (1968–1969), a następnie pracował jako asystent w Katedrze Geometrii Wykreślnej (1969–1973) i kolejno jako asystent i starszy asystent w Katedrze Architektury Mieszkaniowej (1973–1980). Po obronie pracy doktorskiej został w 1980 roku wykładowcą i starszym wykładowcą w Katedrze Architektury Mieszkaniowej.

Równolegle z działalnością naukowo-dydaktyczną uczestniczył przy projektach doświadczonych praktyków i akademików – jak np. Leopold Taraszkiewicz, Andrzej Kohnke, Szczepan Baum – odbywając również kilkuletnie staże za granicą. W latach 1982–1990 działał w pracowni architektonicznej „Arkon”, a w latach 1990–2002, wspólnie z architektem Andrzejem Rożeńskim, w spółce Studio IV. W 2002 roku związał się z prowadzonym przez architekta Jacka Droszcza Studiem Architektonicznym „Kwadrat”, w którym działa do dziś.

Do ważniejszych realizacji należą:

• osiedle Karlikowo i Marii Ludwiki w Sopocie,
  • Wzgórze Focha w Gdańsku,
  • zespół mieszkaniowy Avangarda na terenie Koszar w Gdańsku,
  • Motława Apartments i Brabank Apartamenty w Gdańsku,
  • budynek biurowo-mieszkalny Transatlantyk w Gdyni,
  • zespół usługowo-mieszkaniowy Granaria na Wyspie Spichrzów w Gdańsku,
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.