Prof. Edmund Wittbrodt doceniony za działania na rzecz Rumi | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-06-28

Prof. Edmund Wittbrodt doceniony za działania na rzecz Rumi

Prof. Edmund Wittbrodt z burmistrzem Rumi Michałem Pasiecznym
Specjalna Nagroda Burmistrza Rumi Michała Pasiecznego została przyznana prof. Edmundowi Wittbrodtowi w uznaniu za wybitne, wieloletnie działania na rzecz rozwoju tego miasta, w tym m.in. powołanie Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Statuetkę wykonaną z okazji 800-lecia Rumi profesor odebrał podczas uroczystej gali z okazji jubileuszu miasta.

Prof. Edmund Wittbrodt urodził się w Rumi. W tym mieście ukończył szkołę podstawową, spędził dzieciństwo i młodość. Od 1998 r. jest też Honorowym Obywatelem Miasta Rumi.

Profesor jest m.in. inicjatorem powołania Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (ponad 200 słuchaczy), który obchodzi w tym roku swoje 20-lecie. Profesor wspiera społecznie jego działalność, przewodniczy radzie programowej, prowadzi wykłady oraz proponuje wykładowców. Na jego zaproszenie wykłady na RUTW prowadziło wielu znakomitych profesorów Politechniki Gdańskiej, m.in.: Aleksander Kołodziejczyk, Henryk Krawczyk, Andrzej Czyżewski, Krystyna Pokrzywnicka, Andrzej Januszajtis, Piotr Dominiak, Jan Szantyr, Waldemar Wardencki, Lech Rowiński, Wojciech Sadowski, Marek Moszyński i Leon Murawski. Słuchacze wielokrotnie zwiedzali laboratoria PG, np. na początku czerwca tego roku CK STOS pod kierunkiem Moniki Pacek oraz Laboratorium Zespolonej Wirtualnej Przestrzeni na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, gdzie wysłuchali wykładu prof. Jacka Lebiedzia.

Dodajmy, że RUTW prowadzi Stowarzyszenie Rumski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Obok wykładów prowadzone są lektoraty, warsztaty, zajęcia sportowe i rekreacyjne, a także wyjazdy do instytucji kultury. Zajęcia dotyczą problematyki: zdrowia, kultury, historii, geografii, spraw europejskich, edukacji, klimatu, środowiska, religioznawstwa, nauki (innowacje, kosmos, sztuczna inteligencja) oraz filozofii.