Ponad 440 tys. złotych na umiędzynarodowienie Politechniki Gdańskiej | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-07-08

Ponad 440 tys. złotych na umiędzynarodowienie Politechniki Gdańskiej

Welcome to Poland
Politechnika Gdańska otrzymała ponad 440 tys. złotych na działania w obszarze umiędzynarodowienia w ramach programu „Welcome to Poland” Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Za realizację projektu „Umiędzynarodowienie Politechniki Gdańskiej: rozwój WELCOME SERVICES / promocja WELCOME CULTURE” będzie odpowiedzialne Centrum Współpracy Międzynarodowej.

Głównym celem programu „Welcome to Poland” Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) jest umiędzynarodowienie instytucji szkolnictwa wyższego poprzez finansowanie projektów związanych z budowaniem potencjału uczelni w zakresie przyjmowania i obsługi obcokrajowców oraz promowaniem uniwersytetów na arenie międzynarodowej.

W tegorocznym naborze do programu dofinansowanie otrzymały 33 instytucje spośród prawie 200, które złożyły wnioski. Politechnika Gdańska już po raz czwarty znalazła się w gronie beneficjentów.

– Rozwój umiędzynarodowienia jest niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na pozycję uczelni. Wystarczy spojrzeć choćby na ostatni ranking najlepszych uczelni wyższych w Polsce przygotowany przez Fundację „Perspektywy”. Awans z 6. miejsca na 5. Politechnika Gdańska zawdzięcza m.in. lepszym w porównaniu do ubiegłego roku, ocenom w kategoriach, takich jak efektywność naukowa, potencjał naukowy czy właśnie umiędzynarodowienie. I to rozwojowi umiędzynarodowienia, w tym profesjonalizacji usług skierowanych do cudzoziemców, wdrożeniu onboardingu obcokrajowców oraz podnoszeniu kompetencji pracowników jest poświęcony nasz projekt  – mówi Anna Modrzejewska, Kierownik Centrum Współpracy Międzynarodowej.

Rozwój Welcome Office, program onboardingu, szkolenia i wizyty studyjne

Projekt „Umiędzynarodowienie Politechniki Gdańskiej: rozwój WELCOME SERVICES / promocja WELCOME CULTURE” będzie realizowany od września 2024 roku do sierpnia 2026 roku. Wśród zaplanowanych działań znalazły się m.in.:

  • rozwój Welcome Office, w tym rozszerzenie usług o porady prawne dla cudzoziemców, stworzenie mini punktu informacji turystycznej oraz mini biblioteki, a także zakup kiosku multimedialnego, stworzenie linii gadżetów i materiałów promocyjno-informacyjnych;
  • krajowe i zagraniczne wizyty studyjne na uczelnie wyższe, których celem będzie wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie obsługi, w tym onboardingu zagranicznych pracowników, doktorantów i gości;
  • stworzenie programu podnoszenie kompetencji międzykulturowych oraz językowych poprzez organizację cyklu szkoleń, warsztatów, spotkań otwartych i pokazów filmowych we współpracy z trójmiejskimi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury. 

Projekt będzie skierowany do pracowników administracyjnych zaangażowanych bezpośrednio w obsługę obcokrajowców, nowo zatrudnionych pracowników i nowo przyjętych doktorantów i studentów zagranicznych. Część działań – w tym m.in. spotkania autorskie czy pokazy filmowe, będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Wkrótce powstanie podstrona internetowa, na której będzie można znaleźć szczegółowe informacje – opisy działań, terminy naborów oraz relacje z wydarzeń.

Więcej o projektach realizowanych przez Centrum Współpracy Międzynarodowej 

481 wyświetleń