Chungnam National University z wizytą w Uczelniach Fahrenheita | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-09-24

Chungnam National University z wizytą w Uczelniach Fahrenheita

Czterech mężczyzn w garniturach trzymających teczki z podpisanymi dokumentami.
Pierwsza część spotkania zakończyła się podpisaniem porozumień o współpracy pomiędzy uczelniami tworzącymi Związek Uczelni im. Daniela Fahrenheita a Chungnam National University. Na zdjęciu od lewej: prof. Piotr Stepnowski, rektor UG, prof. Jeong-Kyoum Kim, prezydent Chungnam National University, prof. Michał Markuszewski, rektor GUMed, prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Fot. Marcel Jakubowski/UG
Przedstawiciele władz Chungnam National University z Korei Południowej spotkali się z władzami Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie dotyczyło współpracy akademickiej i było okazją do zaprezentowania potencjału Uczelni Fahrenheita. Goście z Korei Południowej odwiedzili kampusy gdańskich uczelni, w tym należące do PG Centrum Kompetencji STOS wraz ze znajdującymi się w nim serwerowniami.

Rozmowy rozpoczęły się w Sali senatu w Atheneum Gedanense Novum na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, a poprzedziły je prezentacje indywidualne poszczególnych uczelni – w pierwszej kolejności gospodarza, prof. Michała Markuszewskiego, rektora GUMed, następnie prof. Krzysztofa Wilde, rektora PG oraz prof. Piotra Stepnowskiego, rektora UG i przewodniczącego Zgromadzenia Związku. Chungnam National University reprezentowali: prof. Jeong-Kyoum Kim, prezydent, prof. Hyun Joo An, wiceprezydent ds. międzynarodowych oraz prof. Dae Hoon Kwak, dyrektor Biura Prezydenta.

Z ramienia pomorskich uczelni w spotkaniu wzięli udział również: z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – prof. Anna Żaczek, prorektor ds. rozwoju i współpracy, dr hab. Michał Hoffman, prorektor ds. klinicznych, prof. Tomasz Bączek, pełnomocnik Rektora ds. Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” i Olga Hofman, kierownik Działu Obsługi Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”; z Politechniki Gdańskiej – dr hab. inż. Justyna Kucińska-Lipka, prof. uczelni, prorektor ds. rozwoju, dr hab. Christian Jungnickel, prof. uczelni, pełnomocnik Rektora ds. współpracy z instytucjami naukowo-dydaktycznymi państw azjatyckich, dr hab. inż. Anna Brillowska-Dąbrowska, prof. uczelni (Wydział Chemiczny), dr inż. Piotr Kaczmarek, prodziekan ds. kształcenia i dydaktyki (ETI), dr hab. inż. Aleksandra Dorota Mielewczyk-Gryń, prof. uczelni, prodziekan ds. organizacji (FTiMS); z Uniwersytetu Gdańskiego – prof.  Anna Jurkowska-Zeidler, prorektor ds. współpracy międzynarodowej oraz prof. Wiesław Laskowski, prorektor ds. badań naukowych; Uczelnie Fahrenheita reprezentowała Katarzyna Zygmunt, zastępczyni dyrektora związku.

Pierwsza część spotkania zakończyła się podpisaniem porozumień o współpracy pomiędzy uczelniami tworzącymi Związek Uczelni im. Daniela Fahrenheita a Chungnam National University. Następnie goście zostali oprowadzeni po kampusach uczelnianych GUMed, PG i UG.

Na Politechnice Gdańskiej goście z Korei Płd. odwiedzili zabytkowy Gmach Główny, a także Centrum Kompetencji STOS. To jeden z najnowocześniejszych kompleksów informatycznych w Europie, w którym na co dzień pracuje superkomputer Politechniki Gdańskiej – „Kraken”. Przedstawiciele Chungnam National University mieli okazję zwiedzić nowoczesne serwerownie CK STOS PG i dowiedzieć się, w jaki sposób funkcjonują i jak wspierają naukę.

Chungnam National University funkcjonuje jako regionalny uniwersytet krajowy. Obejmuje regiony Daejeon, Sejong i Chungnam i skupia ponad 20 000 studentów i pracowników, w tym ponad 1000 studentów zagranicznych z 30 krajów. Uczelnia oferuje szeroki wachlarz dyscyplin, od nauk humanistycznych i społecznych, inżynierii, zarządzania i ekonomii, po nauki o sztuce, sporcie i naukach medycznych. Działa na rzecz rozwijania współpracy i synergii między środowiskiem akademickim, przemysłem i instytucjami badawczymi.