Nowy przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni Fahrenheita | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-09-04

Nowy przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni Fahrenheita

Na zdj. od lewej prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, prof. Marcin Gruchała, ustępujący rektor GUMed, prof. Piotr Stepnowski, rektor UG. Fot. Alan Stocki/ Zespół Prasowy UG
Podczas Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, które odbyło się 28 sierpnia, prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przekazał przewodnictwo Uczelni Fahrenheita prof. Piotrowi Stepnowskiemu, rektorowi Uniwersytetu Gdańskiego.

Zgodnie ze statutem Związku Uczelni kadencja przewodniczącego trwa dwa lata i rozpoczyna się z dniem 1 września. Przekazanie przewodnictwa nastąpiło na drodze jednogłośnie przyjętej uchwały przez członków Zgromadzenia.

Zgromadzeni podziękowali oklaskami dotychczasowemu przewodniczącemu rektorowi prof. Marcinowi Gruchale. Rektor GUMedu kończy również kadencję na stanowisku rektora tej uczelni. W posiedzeniu uczestniczył jego następca – rektor elekt prof. Michał Markuszewski.

W dalszej części obrad omówione zostały działania bieżące i finansowe, plan uroczystego otwarcia roku akademickiego 5 października, a także propozycja rozwinięcia Centrum Chorób Mózgu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w kierunku międzyuczelnianej jednostki badawczej.

Gdańskie otwarcie roku akademickiego

Jednym z najważniejszych wydarzeń organizowanych w ostatnim kwartale 2024 roku jest coroczne wspólne otwarcie roku akademickiego, po raz trzeci organizowane z inicjatywy Uczelni Fahrenheita, we współpracy z Miastem Gdańsk.

Podobnie jak w latach ubiegłych w uroczystościach wezmą udział reprezentacje pomorskich uczelni wyższych oraz władze samorządowe. Wspólny przemarsz Traktem Królewskim przy dźwięku carillonów, w towarzystwie muzyków i artystów, zaplanowany jest na 5 października. Rozpocznie się o godz. 11.00 przy Złotej Bramie, a zakończy na przedprożach Dworu Artusa, gdzie krótkie wystąpienia wygłoszą reprezentanci władz, studentów i doktorantów.

Do udziału zapraszamy wszystkich członków społeczności Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego wraz z rodzinami i przyjaciółmi. Szczegółowe informacje niebawem zostaną opublikowane za pośrednictwem kanałów komunikacji Uczelni Fahrenheita.

Następnie posiedzenie Zgromadzenia Związku Fahrenheita zaplanowane jest na grudzień 2024 roku.