Zaczynamy! Inauguracja nowego roku akademickiego na PG | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-09-09

Zaczynamy! Inauguracja nowego roku akademickiego na PG

gmach główny PG
Rok akademicki 2024/2025 rozpocznie uroczyste, otwarte posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej. Inauguracja w roku jubileuszowym odbędzie się 2 października, o godzinie 11.15 w Auli Gmachu Głównego. Zapraszamy do oglądania transmisji online na uczelnianym kanale YouTube.

Pierwsze w nowym roku akademickim posiedzenie Senatu to także inauguracja nowej kadencji władz Politechniki Gdańskiej – rektora, prorektorów, dziekanów i prodziekanów. Uroczystość rozpocznie się przemówieniem, które wygłosi prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. Po nim nastąpi wręczenie medali i wyróżnień zasłużonym pracownikom Politechniki Gdańskiej.

W kolejnej części odbędzie się przyjęcie w poczet społeczności akademickiej nowych studentów, czyli immatrykulacja, którą poprowadzi prof. Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich. Ślubowanie złoży 16 studentów – dwoje przedstawicieli z każdego z ośmiu wydziałów, którzy uzyskali najlepsze wyniki podczas rekrutacji na studia. Na zakończenie wystąpi Oliwia Hauchszulz, przewodnicząca Samorządu Studentów PG.

Będzie to również okazja do przekazania nagrody studentowi/studentce z najlepszymi wynikami w nauce w minionym roku akademickim. Wręczy ją prof. Mariusz Kaczmarek, prorektor ds. kształcenia wraz z przedstawicielami Politechnicznego Klubu Biznesu PKB+. Uhonorowany zostanie także zwycięzca Konkursu o Nagrodę im. Romualda Szczęsnego na najlepszą pracę dyplomową przygotowaną na Politechnice Gdańskiej. Nagrodę odbierze z rąk przedstawiciela Prezydenta Gdyni.

Po raz pierwszy odbędzie się także przekazanie Stypendiów Talentów Politechniki Gdańskiej, które otrzyma sześcioro laureatów rozpoczynających studia na PG.

Prof. Włodzisław Duch z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wygłosi wykład pt. „Sztuczne mózgi”, który będzie zwieńczeniem inauguracji.

Prof. Duch specjalizuje się w sztucznej inteligencji, informatyce stosowanej, neuroinformatyce, uczeniu maszynowym, kognitywistyce i neurokognitywnych technologiach. W latach 2014-2015 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a w okresie od 2012 do 2014 roku prorektorem UMK ds. badań naukowych i informatyzacji. Obecnie kieruje Laboratorium Neurokognitywnym w Interdycyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK.

Uroczystość muzycznie uświetni Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej pod batutą prof. Mariusza Mroza.

W tym dniu, o godz. 9.15, zaplanowane zostało także złożenie wieńców pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Natomiast we wtorek, 1 października o godz. 19.00, w kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku-Wrzeszczu będzie odprawiona msza w intencji nowego roku akademickiego, pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Tadeusza Wojdy.

Na poszczególnych wydziałach odbędą się uroczystości w różnej formule. Szczegółowe informacje będą publikowane na stronach wydziałów. Studentów, którzy w tym roku rozpoczynają studia na Politechnice Gdańskiej zapraszamy do zapoznania się z Samodzielnikiem Pierwszaka, który ułatwi pierwsze dni na uczelni.

Wspólne otwarcie roku akademickiego pomorskich uczelni

W sobotę, 5 października, o godz.10.00 społeczność akademicka kilkanastu pomorskich uczelni oraz przedstawiciele władz samorządowych spotkają się na Targu Węglowym w Gdańsku, by po raz trzeci wziąć udział we wspólnym przemarszu przez ulicę Długą. Do udziału w tym wydarzeniu zapraszają Uczelnie Fahrenheita oraz Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.