Politechnika Gdańska członkiem Europejskiego Konsorcjum Matematyki w Przemyśle (ECMI) | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-05-22

Politechnika Gdańska członkiem Europejskiego Konsorcjum Matematyki w Przemyśle (ECMI)

ECMI na PG
Fot. mat. uczelni
W dniach 5–7 maja 2025 roku na Politechnice Gdańskiej odbyło się wydarzenie naukowe pod hasłem „Workshop on Industrial and Applied Mathematics: Gdańsk Tech Joins ECMI”. Warsztaty koncentrowały się na roli matematyki stosowanej w nauce i przemyśle, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości, jakie stworzyło włączenie Politechniki Gdańskiej do Europejskiego Konsorcjum Matematyki w Przemyśle.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz ECMI: prof. Alessandra Micheletti, prezydent ECMI, prof. Cláudia Nunes, dyrektor wykonawczy i sekretarz oraz prof. Krzysztof Burnecki, członek rady ECMI.

W części naukowej zaprezentowano zastosowania zaawansowanych narzędzi matematycznych w rozwiązywaniu rzeczywistych problemów przemysłowych. Szczególny nacisk położono na metody analizy złożonych danych (a zwłaszcza na metody topologiczne), rozpoznawanie wzorców oraz modelowanie i symulacje w inżynierii, biomedycynie oraz innych naukach stosowanych.

Jednym z kluczowych punktów programu była dyskusja na temat możliwości współpracy z ECMI z przemysłem poprzez grupy studyjne, konferencje, seminaria oraz projekty badawcze realizowane we współpracy z naukowcami z Politechniki Gdańskiej. Omówiono również standardy edukacyjne ECMI oraz procedurę certyfikacji. Dyskutowano także nad potencjałem współpracy z ECMI w zakresie rozbudowy i wzmocnienia krajowej sieci matematyki przemysłowej w Polsce.

Warsztaty zostały zorganizowane przy wsparciu programu IDUB Hydrogenium Supporting Membership in International Networks przez komitet organizacyjny w składzie: prof. dr hab. Grzegorz Graff, dr hab. Paweł Pilaczyk, prof. PG, oraz dr inż. Beata Jackowska-Zduniak.

134 wyświetleń