Politechnika Gdańska logo

Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej został zwycięzcą 61. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach. Zespół zdobył Grand Prix Festiwalu, najwyższe wyróżnienie wydarzenia oraz nominację do Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. prof. Stefana Stuligrosza 2026. To kolejne, trzecie Grand Prix w tym roku.

Podczas festiwalu, chór Politechniki Gdańskiej zdobył również I miejsce i Złoty Dyplom w kategorii Musica Sacra, I miejsce i Złoty Dyplom w kategorii Chóry Mieszane oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu współczesnego kompozytora polskiego – „Bibi, Synku bi” Anny Rocławskiej-Musiałczyk.

Tegoroczny sukces daje zespołowi prawo udziału w Grand Prix Polskiej Chóralistyki 2026 w Poznaniu, określanym mianem „konkursu konkursów”, w którym spotykają się laureaci najważniejszych festiwali chóralnych w kraju.

Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego jest najstarszym festiwalem chóralnym w Polsce i od 1966 roku stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń polskiej kultury chóralnej.

Prof. Mariusz Mróz wraz chórem

Zdobyte nagrody:

  • Grand Prix Festiwalu,
  • nominacja do Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. prof. Stefana Stuligrosza 2026,
  • I miejsce i Złoty Dyplom w kategorii Musica Sacra,
  • I miejsce i Złoty Dyplom w kategorii Chóry Mieszane,
  • nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu współczesnego kompozytora polskiego – „Bibi synku” Anny Rocławskiej-Musiałczyk.

Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej od lat należy do czołówki polskich chórów, reprezentując uczelnię podczas najważniejszych wydarzeń artystycznych w kraju i za granicą.