Politechnika Gdańska logo

Politechnika Gdańska zajęła 2. miejsce w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski 2026. Po sześciu historycznych zwycięstwach z rzędu reprezentanci PG ponownie znaleźli się na podium najważniejszych rozgrywek sportu akademickiego w Polsce. Uczelnia zdobyła 2028 punktów i do zwycięskiego Uniwersytetu Warszawskiego straciła zaledwie 8 punktów.

Po sześciu latach dominacji i kolejnych tytułach mistrzowskich Politechnika Gdańska utrzymała miejsce w ścisłej czołówce klasyfikacji generalnej AMP, zajmując 2. miejsce w kraju. Zwyciężył Uniwersytet Warszawski z dorobkiem 2036 punktów. Trzecia Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zakończyła rywalizację z wynikiem 1971 punktów.

PG zajęła również 3. miejsce w klasyfikacji medalowej, zdobywając łącznie 46 medali: 16 złotych, 13 srebrnych i 17 brązowych. Lepszy dorobek medalowy miały tylko Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz Uniwersytet Warszawski.

– Wynik osiągnięty przez reprezentację Politechniki Gdańskiej w tegorocznych Akademickich Mistrzostwach Polski przyjmujemy z dużą satysfakcją i dumą. Po historycznych i rekordowych sześciu zwycięstwach z rzędu w klasyfikacji generalnej zajęliśmy 2. miejsce, ustępując wyłącznie Uniwersytetowi Warszawskiemu, z którym walczyliśmy do ostatnich tegorocznych zawodów. Wiemy, jak wymagająca jest to rywalizacja i jak trudno przez lata utrzymywać miejsce w ścisłej czołówce sportu akademickiego w Polsce. Dlatego każdy kolejny wynik na podium traktujemy jako bardzo ważne osiągnięcie, potwierdzające konsekwentną pracę studentek i studentów, trenerów oraz Centrum Sportu Akademickiego PG – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.

Szeroka reprezentacja, regularne punktowanie

43. Akademickie Mistrzostwa Polski, rozgrywane w roku akademickim 2025/2026, obejmowały 48 dyscyplin. Do co najmniej jednych zawodów w ramach tegorocznego cyklu przystąpiło 130 uczelni z całego kraju. Reprezentacje Politechniki Gdańskiej kolejny rok z rzędu wystartowały we wszystkich możliwych dyscyplinach, w tym w kickboxingu, który debiutował w cyklu AMP. Podobnym osiągnięciem może pochwalić się jedynie Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

To szczególnie ważne, bo o miejscu w klasyfikacji generalnej AMP decyduje nie tylko liczba medali, ale także regularne punktowanie w wielu dyscyplinach. Do końcowego wyniku uczelni wliczana jest suma 30 najlepszych rezultatów punktowych uzyskanych w całym cyklu. Właśnie szerokość reprezentacji od lat jest jedną z największych sił Politechniki Gdańskiej.

W tegorocznej edycji AMP reprezentanci Politechniki Gdańskiej zdobyli drużynowo 16 medali w klasyfikacji generalnej oraz 30 medali w klasyfikacji uczelni technicznych. Klasyfikacja uczelni technicznych to odrębne zestawienie prowadzone w ramach AMP dla uczelni należących do tego typu.

W klasyfikacji generalnej na najwyższym stopniu podium stanęły drużyny PG w biegach przełajowych kobiet i mężczyzn, strzelectwie oraz tenisie kobiet i mężczyzn. Srebrne medale zdobyły zespoły aerobiku sportowego, badmintona, lekkoatletyki kobiet i mężczyzn, wioślarstwa, żeglarstwa oraz ergometru wioślarskiego. Brązowe medale wywalczyli reprezentanci PG w karate, kickboxingu, koszykówce oraz tenisie stołowym.

– Akademickie Mistrzostwa Polski premiują nie tylko pojedyncze medale, ale także szerokość i regularność całej reprezentacji. To właśnie w tym Politechnika Gdańska od lat pokazuje swoją siłę. Mamy dyscypliny, w których nasi studenci należą do krajowej czołówki, m.in. sporty zespołowe, lekkoatletykę czy żeglarstwo. Ważne jest jednak także to, że coraz więcej osób na uczelni traktuje aktywność fizyczną jako naturalną część życia akademickiego. Z tak szerokiego zaangażowania rodzą się później sportowe sukcesy – podkreśla rektor PG.

Medale w klasyfikacji uczelni technicznych

Reprezentanci PG bardzo dobrze zaprezentowali się także w klasyfikacji uczelni technicznych. Złote medale zdobyły drużyny PG w aerobiku sportowym, badmintonie, biegach przełajowych kobiet i mężczyzn, kickboxingu, ergometrze wioślarskim kobiet i mężczyzn, lekkoatletyce kobiet i mężczyzn, piłce ręcznej kobiet, pływaniu kobiet, strzelectwie, tenisie kobiet i mężczyzn, tenisie stołowym, wioślarstwie oraz żeglarstwie.

Srebrne medale w klasyfikacji uczelni technicznych zdobyli reprezentanci PG w karate, koszykówce, siatkówce plażowej, snowboardzie kobiet, szermierce oraz wspinaczce sportowej kobiet. Brązowe medale trafiły do drużyn brydża, koszykówki 3x3 kobiet i mężczyzn, piłki nożnej kobiet, snowboardu mężczyzn, tenisa stołowego kobiet oraz trójboju.

Złote medale dla reprezentantów PG

W klasyfikacji medalowej złote medale dla Politechniki Gdańskiej zdobyli m.in. reprezentanci biegów przełajowych, strzelectwa, ergometru wioślarskiego, lekkoatletyki, wioślarstwa oraz tenisa.

Na najwyższym stopniu podium stanęły m.in. biegaczki przełajowe Aleksandra Siruts, Kaja Kowalczyk i Sandra Wikarska, a także Daria Domżalska w biegu na 6 km, Dariusz Boratyński w biegu na 9 km oraz sztafeta mieszana w składzie Daria Domżalska, Wojciech Serkowski, Julia Liebenthal i Dariusz Boratyński. Złoto zdobył również Wiktor Błach w wadze lekkiej w ergometrze wioślarskim oraz lekkoatleta Mikołaj Pyszka w biegu na 200 m.

Bardzo udany sezon mają za sobą także strzelcy PG. Oskar Miliwek triumfował w konkurencjach pistolet pneumatyczny 60 strzałów mężczyzn oraz pistolet szybkostrzelny 2x30 strzałów mężczyzn, a Maciej Kowalewicz w konkurencjach karabin pneumatyczny 60 strzałów mężczyzn, karabin 3x20 mężczyzn oraz karabin 60 strzałów leżąc mężczyzn.

Złote medale wywalczyły również wioślarki: Zuzanna Jasińska w jedynce oraz w dwójce z Katarzyną Dudą. Na najwyższym stopniu podium stanęły także drużyny tenisa kobiet i mężczyzn oraz żeńska osada wioślarska PG w składzie: Bulińska, Czerwińska, Jasińska i Domalska.

Srebro i brąz w wielu dyscyplinach

Srebrne medale dla PG wywalczyli m.in. solista Dawid Łuszcz, badmintoniści, Szymon Stankiewicz w ergometrze wioślarskim, karateka Jan Szczepkowski w kumite mężczyzn do 67 kg oraz drużyna PG w kumite w składzie: Marek Gontarski, Bartosz Janusz, Jan Szczepkowski i Piotr Wyganowski.

Na drugim stopniu podium stanęli także lekkoatleci: Jonasz Mertka w rzucie oszczepem, Paulina Ligarska w skoku w dal i Cezar Sidya w skoku wzwyż. Srebro zdobyli również snowboardzista Iwo Gogołkiewicz w banked slalomie, strzelec Oskar Miliwek w konkurencji pistolet dowolny 60 strzałów mężczyzn, szermierz Piotr Kaśków we florecie, wioślarze w konkurencji 4xMix w składzie Bulińska, Błach, Duda i Stankiewicz oraz żeglarze Patryk Kosmalski, Tomasz Lewandowski i Karolina Żurek.

Brązowe medale trafiły do duetu Marcelina Dulak i Weronika Kowalczyk, Wojciecha Serkowskiego biegnącego na 4,5 km oraz Julii Liebenthal w biegu na 6 km. Na trzecim stopniu podium stanęli również karatecy: Daniela Holk w kumite do 68 kg, Damian Nowakowski w kumite do 67 kg, Filip Pudlak w kumite do 84 kg oraz Piotr Wyganowski i Patryk Kobus w kumite powyżej 84 kg.

Brązowe medale zdobyli także koszykarze PG, sztafeta sprinterek 4x400 m w składzie Pyszka, Kaczkowska, Gostomczyk i Paradowska, oszczepniczka Magdalena Banasiewicz, Martyna Konieczko w skoku wzwyż, Joanna Bujarowicz w skoku w dal, Mateusz Helman w pchnięciu kulą, para siatkówki plażowej Piotr Ilewicz i Samuel Wróbel, drużyna tenisa stołowego oraz wioślarska ósemka ze sternikiem w składzie: Jasińska, Bulińska, Klucznik, Duda, Czerwińska, Domalska, Rodziewicz, Beyer-Wróblewska i Stankiewicz.

Nowa hala jako kolejny krok w rozwoju sportu akademickiego

Tegoroczny wynik AMP jest kolejnym potwierdzeniem, że sport akademicki na Politechnice Gdańskiej rozwija się w oparciu o zaangażowanie studentów, pracę trenerów i szeroką reprezentację w wielu dyscyplinach. Uczelnia chce wzmacniać ten potencjał także poprzez inwestycje w infrastrukturę sportową.

Jednym z najważniejszych celów w tym obszarze jest budowa nowej hali widowiskowo-sportowej na terenie Centrum Sportu Akademickiego PG. Obiekt ma służyć studentom, pracownikom, mieszkańcom Gdańska oraz lokalnym klubom sportowym, o czym szerzej można przeczytać w odrębnym komunikacie

– Chcemy, aby nowa hala zwiększyła dostępność zajęć sportowych, poprawiła warunki treningu naszych reprezentacji i pozwoliła organizować na kampusie wydarzenia sportowe na znacznie większą skalę. Traktujemy tę inwestycję jako naturalny kolejny krok. Skoro Politechnika Gdańska od lat należy do najlepszych uczelni w Polsce w Akademickich Mistrzostwach Polski, potrzebujemy infrastruktury odpowiadającej sportowym ambicjom naszej społeczności. To inwestycja w wyniki, ale przede wszystkim w codzienną aktywność, zdrowie i integrację naszej akademickiej wspólnoty – dodaje prof. Krzysztof Wilde.

Politechnika Gdańska gratuluje wszystkim zawodniczkom i zawodnikom, a także trenerkom, trenerom i Centrum Sportu Akademickiego PG za zaangażowanie, ciężką pracę i bardzo udany sezon w Akademickich Mistrzostwach Polski.