Pismo PG | Politechnika Gdańska

Drodzy Czytelnicy!
Oddajemy Wam do rąk ostatni w tym roku numer politechnicznego periodyku. Jak zwykle o tej porze roku sporo się działo na naszej uczelni. Wręczono nagrody rektora i medale państwowe, ogłoszono wyniki międzynarodowych i krajowych rankingów, w których nasza uczelnia tradycyjnie zajmuje poczesne miejsca, a także wybrano kolejną Osobowość Politechniki Gdańskiej. To wszystko, a także inne nowości znajdziecie w sekcji „Z życia uczelni”. Sporo działo się też w politechnicznym świecie nauki. Kilka najważniejszych wydarzeń z tym związanych opisaliśmy w sekcji „Nauka, badania, innowacje”. A czy warto edukację postawić na głowie? Na to intrygujące pytanie znajdziecie odpowiedź w sekcji „Edukacja”. W sekcji studencko-doktoranckiej przeczytacie m.in. o tym, co ciekawego wymyślili studenci WETI w ramach projektów grupowych. W sekcji „Varia” koniecznie przeczytajcie wywiad z przewodniczącym Stowarzyszenia Absolwentów PG – to już 35 lat od powstania tej prężnie działającej organizacji. Dowiecie się też, jak szczególny, świąteczno-noworoczny czas jest obchodzony w różnych zakątkach świata i w innych kulturach. To naprawdę pouczające, szczególnie w kontekście postępującej internacjonalizacji studiów na PG. Oczywiście znajdziecie także artykuły od naszych stałych autorów – nowości z Biblioteki PG, zagadki algorytmiczne, nowinki ze świata cyfrowego, felieton językowy. Przyjemnej lektury w długie zimowe wieczory!
Krzysztof Goczyła, redaktor naczelny „Pisma PG”

W najnowszym numerze

liczby pierwsze

Jaka przyszłość czeka edukację online w szkolnictwie wyższym?

Według raportu HolonIQ światowe wydatki na edukację cyfrową osiągnęły w 2022 roku około 300 mld USD i oczekuje się, że w kolejnych latach będą coraz wyższe. Co ciekawe, wciąż stanowią jedynie 5,5 proc. całościowej kwoty wydawanej na edukację na świecie, a to oznacza, że rynek EdTech ma duży potencjał, aby rosnąć jeszcze szybciej. Gołym okiem widać zresztą, że cyfrowa edukacja wkracza prężnym krokiem w nasze życie, nie tylko do domów, firm czy korporacji, ale także do szkolnictwa wyższego, które to coraz częściej zmuszone jest przyspieszać cyfryzację, aby konkurować z komercyjnymi ofertami kształcenia, takimi jak np. szkolenia online.

czytaj dalej

chemia żywności

Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej rozpoczęło kolejne 35-lecie swojej działalności. Wywiad z przewodniczącym SAPG dr. inż. Jerzym Świniańskim 

Stowarzyszenie Absolwentów PG powstało 35 lat temu z inicjatywy prof. Bolesława Mazurkiewicza, ówczesnego rektora PG, który ideę jego powołania określił słowami: „Aby uczelnia wyższa mogła być godna miana uniwersytetu, istnieć musi ciągłość między pokoleniami mistrzów i uczniów, i to przez ich całe życie. Staje się to źródłem tradycji uczelni łączącej kolejne pokolenia członków całej społeczności akademickiej…”. Pierwszym przewodniczącym Stowarzyszenia został prof. Jerzy Doerffer.

czytaj dalej

Z życia uczelni

Nauka, badania, innowacje

Edukacja

Studenci i Doktoranci

Sport

Varia

Wspomnienie

Felieton