Prof. Piotr Szczuko o sztucznej inteligencji w radiu TOK FM [podcast] | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-09-09

Prof. Piotr Szczuko o sztucznej inteligencji w radiu TOK FM [podcast]

Na zdjęciu dr hab. inż. Piotr Szczuko, prof. uczelni w studiu TOK FM
Ogromna liczba aplikacji, z którymi spotykamy się na co dzień, wczesne diagnozowanie pacjentów, interfejs między komputerem a mózgiem sparaliżowanej osoby, roboty wykorzystywane w akcjach ratunkowych, systemy bezpieczeństwa na drodze. O tym, w którą stronę cywilizacja zostanie zepchnięta przez sztuczną inteligencję, Karolina Głowacka z radia TOK FM rozmawiała w pierwszym odcinku cyklu „Nauka Praktyczna” z dr. hab. inż. Piotrem Szczuko, prof. uczelni.

Istnieje mnóstwo rodzajów sztucznej inteligencji i możemy mnóstwa rzeczy od niej oczekiwać. Natomiast można ją odczarować. To nie jest specjalnie skomplikowana dziedzina i wcale nie jest zamknięta przede mną czy przed moimi studentami mówił w rozmowie z Karoliną Głowacką dr hab. inż. Piotr Szczuko, prof. uczelni z Katedry Systemów Multimedialnych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, a także Centrum Technologii Cyfrowych.

Naukowiec opowiadał m.in. o tym, w czym sztuczna inteligencja jest lepsza a w czym słabsza od człowieka, do jakich zadań może być wykorzystywana, jaka jest różnica pomiędzy sztuczną inteligencją a uczeniem maszynowym, o nowych specjalnościach na studiach w tych dziedzinach na Politechnice Gdańskiej, a także o swojej pracy badawczej, w tym m.in. projekcie dotyczącym inteligentnego, efektywnego oświetlenia dla miast oraz rozwiązywaniu problemu ograniczenia w sztucznej inteligencji tzw. katastrofalnego zapominania.

Zapraszamy do odsłuchania: podcast „Nauka praktyczna”

359 wyświetleń