„Karnawał 1956–1968" – spotkanie autorskie z prof. Mieczysławem Kochanowskim | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-02-15

„Karnawał 1956–1968" – spotkanie autorskie z prof. Mieczysławem Kochanowskim

Fragment okładki książki "Karnawał 1956-1968"
Mieczysław Kochanowski, architekt i urbanista, profesor emeritus Politechniki Gdańskiej, w wydanej właśnie książce „Karnawał 1956-1968” opisuje czasy swojej młodości przypadającej na czas październikowej odwilży 1956 roku i rozkwitu kultury, w tym m.in. teatr Bim-Bom i pierwszy w Polsce parlament studencki. Spotkanie z autorem, które odbędzie 23 lutego w Nadbałtyckim Centrum Kultury, poprowadzi prof. Piotr Lorens, kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego oraz architekt miasta Gdańska.

Profesor Mieczysław Kochanowski (urodzony 1934 r. w Wilnie) jest architektem i urbanistą, nauczycielem akademickim, absolwentem i dwukrotnym dziekanem Wydziału Architektury, na którym pracował do emerytury. Równolegle do działalności naukowej na PG, działał m.in. w Komisji Planowania przy Radzie Ministrów – w Biurze Planowania Makroregionu Północnego w Gdańsku. Był też członkiem państwowych gremiów doradczych, w tym Państwowej Rady Gospodarki Przestrzennej oraz Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Angażował się w działalność Towarzystwa Urbanistów Polskich (m.in. funkcja prezesa zarządu 2002–2004). Był radnym Gdańska (lata 70.).

Czasy teatru Bim-Bom i pierwszego parlamentu studenckiego

W trakcie studiów na Politechnice Gdańskiej (w latach 1953-1959), Mieczysław Kochanowski angażował się w działalność kulturalną środowiska studenckiego. Współpracował m.in. z teatrem Bim-Bom, przy organizacji Juwenaliów, Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego i innych przedsięwzięć kulturalnych – w tym w ramach Klubu Studentów Wybrzeża „Żak” oraz współpracy z prasą studencką.

To właśnie do czasów swojej młodości przypadającej na czas październikowej odwilży 1956 roku i zmian, które po niej nastąpiły, umożliwiając rozkwit kultury, profesor Kochanowski powraca w swojej nowej książce pt. „Karnawał 1956-1968”, wydanej nakładem wydawnictwa Słowo/obraz terytoria. Autor, jako uczestnik tamtych wydarzeń, opowiada m.in. o pokoleniu październikowym, pierwszym w Polsce parlamencie studenckim powołanym przy Politechnice Gdańskim, teatrze Bim-Bom, oraz o przyjaźni z Cybulskim, Kobielą, Fedorowiczem i Afanasjewem.

Rozmowę z autorem poprowadzi prof. Piotr Lorens

Spotkanie wokół książki „Karnawał 1956-1968” odbędzie się w czwartek, 23 lutego o godz. 18.00 w Nadbałtyckim Centrum Kultury (Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35) w Gdańsku. Rozmowę z autorem poprowadzi prof. Piotr Lorens, kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Wydziale Architektury PG i architekt miasta Gdańska. Wstęp bezpłatny.