Oko w oko z Krakenem. PG zaprasza do zwiedzania nowego centrum IT | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-04-27

Oko w oko z Krakenem. PG zaprasza do zwiedzania nowego centrum IT

Plakat Dni Otwarte Funduszy Europejskich na PG
Możliwość zwiedzenia Centrum Kompetencji STOS, jednego z najnowocześniejszych centrów IT w tej części Europy, czy bliskie spotkanie z Krakenem – superkomputerem Politechniki Gdańskiej. Te atrakcje czekają na uczestników Dni Otwartych Funduszy Europejskich, które w tym roku zawitają również na Politechnikę Gdańską. Wydarzenie odbędzie się 12 i 13 maja.

Inicjatywa, jaką są Dni Otwarte Funduszy Europejskich, pozwala poznać projekty, które realizowane z pomocą unijnych dotacji. Co roku w całej Polsce w ramach wydarzenia udostępniane do zwiedzania zostają rozmaite obiekty, również takie, do których na co dzień nie ma wstępu. W tym roku jednym z nich jest Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej. Wydarzenie odbędzie się w dniach 12 i 13 maja.

CK STOS to jedno z najnowocześniejszych centrów informatycznych w tej części Europy. Kluczowym elementem kompleksu jest ukryta pod ziemią serwerownia zawierająca siedem komór. To właśnie tam znajduje się nowy superkomputer Politechniki Gdańskiej – Kraken. Powstanie Centrum Kompetencji STOS to jedna z największych i najważniejszych inwestycji Politechniki Gdańskiej w ostatnich latach. Nowoczesne centrum zostało uroczyście otwarte we wtorek, 25 kwietnia, czemu towarzyszyło oficjalne uruchomienie i prezentacja superkomputera Kraken.

Realizacja projektu CK STOS finansowana była z wykorzystaniem środków unijnych. 90,1 mln zł – z bazowego kosztu, wynoszącego 156 mln zł – pozyskane zostało z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich uczestnicy będą mogli zajrzeć w głąb nowoczesnego data center. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z historią superkomputerów w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej, szczegółami dotyczącymi budowy i realizacji projektu CK STOS oraz ciekawostkami i aspektami technicznymi wpływającymi na unikatowość serwerowni na skalę europejską. Jednocześnie goście będą mieli niepowtarzalną okazję wejścia na poziom serwerowni, gdzie zobaczą jak wyglądają wybrane komory serwerowni, w których znajdują się już pierwsze klastry obliczeniowe w tym superkomputer Kraken.

Szczegółowe informacje

Zapisy na wydarzenie zostały zamknięte. 

1143 wyświetleń