Troje naukowców PG odebrało nagrody GTN | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-06-01

Troje naukowców PG odebrało nagrody GTN

logo GTN
Aż trzy z pięciu nagród Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Prezydenta Miasta Gdańska dla młodych pracowników nauki za rok 2022 przypadły naukowcom z Politechniki Gdańskiej. Laureaci: dr inż. Michał Winiarski, dr inż. Erwin Wojtczak oraz dr inż. arch. Agnieszka Szuta odebrali dyplomy podczas walnego zebrania GTN.

Zarząd Gdańskiego Towarzystwa Naukowego podczas posiedzenia w marcu postanowił przyznać pięć równorzędnych nagród Prezydenta Miasta Gdańska i Gdańskiego Towarzystwa Naukowego dla młodych pracowników nauki za rok 2022. Dyplomy wręczono laureatom 25 maja w Nadbałtyckim Centrum Kultury.

W Wydziale III Nauk Matematyczno-Fizyczno-Chemicznych nagrodę przyznano dr. inż. Michałowi Winiarskiemu z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej za cztery artykuły naukowe obejmujące badania relacji między strukturą krystaliczną, wiązaniami chemicznymi i właściwościami fizycznymi w związkach międzymetalicznych na przykładzie faz Heuslera i związków z klastrami endohedralnymi.

Na zdj. od lewej: prof. Tomasz Szubrycht, zastępca sekretarza generalnego GTN, dr inż. Michał Winiarski, Monika Chabior, wiceprezydent Gdańska, prof. Jerzy Błażejowski, prezes GTN. Fot. Łukasz Bień / Uniwersytet Gdański

W Wydziale IV Nauk Technicznych nagrodę otrzymali: dr inż. Erwin Wojtczak z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG za rozprawę doktorską „Non-destructive diagnostics of adhesive joints using elastic wave propagation (Diagnostyka nieniszcząca połączeń klejonych za pomocą propagacji fal sprężystych)” oraz dr inż. arch. Agnieszka Szuta z Wydziału Architektury PG za rozprawę doktorską „Byłe porty lotnicze jako element dziedzictwa architektonicznego i urbanistycznego”.

Na zdj. od lewej: prof. Tomasz Szubrycht, zastępca sekretarza generalnego GTN, dr inż. Erwin Wojtczak, Monika Chabior, wiceprezydent Gdańska, prof. Jerzy Błażejowski, prezes GTN. Fot. Łukasz Bień / Uniwersytet Gdański
Na zdj. od lewej: prof. Tomasz Szubrycht, zastępca sekretarza generalnego GTN, dr inż. arch. Agnieszka Szuta, Monika Chabior, wiceprezydent Gdańska, prof. Jerzy Błażejowski, prezes GTN. Fot. Łukasz Bień / Uniwersytet Gdański

Podczas walnego zebrania GTN wręczono również Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena. Nagrodę w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych odebrał dr inż. Marcin Wekwejt.