Zgłoś swój projekt do 6 listopada i zmieniaj kampus z Budżetem Obywatelskim | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-10-31

Zgłoś swój projekt do 6 listopada i zmieniaj kampus z Budżetem Obywatelskim

Kolaż 4 zdjęć
Projekty zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego PG
Jeszcze do 6 listopada można wysyłać swoje propozycje na projekty w ramach 8. edycji Budżetu Obywatelskiego PG. Jakie pomysły można zgłaszać? Inspiracją mogą być realizacje z poprzednich lat, jak np. strefa coworkingu, wiaty rowerowe czy nasadzenia drzew owocowych.

Trwa etap składania projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego PG. Do rozdysponowania jest aż 600 tys. złotych, w tym 420 tys. zł na projekty pracownicze oraz 180 tys. zł na inicjatywy studenckie. Pomysły składać można poprzez formularz na stronie BOPG.

Budżet Obywatelski PG – strona internetowa Zgłoś projekt

Aby to zrobić, trzeba spełnić kilka warunków formalnych, a przede wszystkim – mieć ciekawy pomysł na projekt. Na przestrzeni lat zrealizowanych zostało wiele przedsięwzięć, które sprawiły, że kampus PG stał się jeszcze bardziej przyjaznym miejscem do pracy i nauki.

Nowością w poprzedniej, 7. edycji BOPG, było jeszcze większe zwrócenie się uczelni w kierunku projektów zielonych, przyjaznych środowisku. Wśród projektów wybranych przez społeczność akademicką pojawiły się takie, jak instalacje elektrowni słonecznej o mocy 25 kWp na dachu budynku przy ul. Sobieskiego 7 czy pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów.

Innym przykładem zielonego projektu może być nasadzenie drzewek owocowych czy utworzenie łąki kwietnej. Pierwszy z pomysłów zrealizowany został przy budynku B Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Wśród posadzonych ubiegłej jesieni drzew znalazły się dwa rodzaje jabłoni, wiśnia czy grusza. Z kolei łąka kwietna o powierzchni 83m kwadr. powstała w sąsiedztwie budynku C Wydziału Chemicznego.

Sadzenie drzewek odbyło się jesienią ubiegłego roku. Fot. Krzysztof Krzempek/PG

Ponadto dzięki Budżetowi Obywatelskiemu w minionych latach w wybranych budynkach kampusu powstały m.in. strefy relaksu, przestrzenie coworkingowe dla studentów, miejsca z dystrybutorami wody pitnej czy… systemy kolejkowe do dziekanatów. Z kolei Centrum Sportu Akademickiego zyskało szatnie przy boisku piłkarskim oraz saunę.

Wszystkie projekty wybrane w ramach poprzednich edycji BOPG dostępne są na mapie realizacji Budżetu Obywatelskiego.

Przestrzeń coworkingowa dla studentów na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska. Fot. Krzysztof Krzempek/PG

Pomysły do obecnie trwającej edycji można składać jeszcze przez tydzień – do 6 listopada. Następnie zgłoszone projekty zostaną poddane weryfikacji. Te, które przejdą ją pomyślnie, wezmą udział w głosowaniu, zaplanowanym w dniach od 27 listopada do 11 grudnia. Ostateczną listę projektów wybranych do realizacji poznamy 3 stycznia 2024 roku.