Prof. Edmund Wittbrodt Honorowym Obywatelem Powiatu Wejherowskiego | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-01-09

Prof. Edmund Wittbrodt Honorowym Obywatelem Powiatu Wejherowskiego

prof. Edmund Wittbrodt
Rada Powiatu Wejherowskiego przyznała najwyższe wyróżnienie, jakim dysponuje – tytuł Honorowego Obywatela Powiatu Wejherowskiego prof. Edmundowi Wittbrodtowi za dokonania na rzecz rozwoju powiatu.

Tytuł Honorowego Obywatela jest najwyższym wyróżnieniem Samorządu Powiatu Wejherowskiego, wyrazem uznania i wyróżnienia dla osób, które w sposób szczególny zasłużyły się dla tego powiatu.

Uroczystość oficjalnego nadania tytułu odbędzie się 19 stycznia w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie.

Zasługi prof. Wittbrodta dla Powiatu Wejherowskiego obejmują m.in. zainicjowanie, powołanie (2004) i wspieranie Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wspieranie Kaszubsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Wejherowie, przewodniczenie Radzie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie (od 2003) oraz zainicjowanie uruchomienia Kaszubskiej Biblioteki Cyfrowej, korzystającej z sieci TASK, która powołana została w 1994 roku, w czasie pełnienia funkcji rektora Politechniki Gdańskiej.

Prof. Edmund Wittbrodt jest Honorowym Profesorem Emeritusem na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Był prodziekanem (1984-1987) i dziekanem Wydziału Budowy Maszyn (1987-1990), a następnie przez dwie kadencje rektorem Politechniki Gdańskiej (1990-1996). Przewodniczył radzie rektorów uczelni pomorskich (1990-1996) oraz Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (1993-1996). Był wiceprzewodniczącym Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego (1996-1999). W rządzie Jerzego Buzka pełnił urząd ministra edukacji narodowej (2000-2001). Przez pięć kadencji był senatorem RP (1997-2015). Był też członkiem Konwentu Europejskiego przygotowującego Traktat Lizboński (2002-2003).

Przewodniczył też Gdańskiej Radzie Oświatowej (2005-2009), a obecnie jest członkiem Pomorskiej Rady Oświatowej (od 2010). Jest też członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, którego był prezesem (2016-2019), oraz współzałożycielem i członkiem Instytutu Kaszubskiego.

Profesor został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest laureatem m.in. Medalu Świętego Wojciecha przyznanego przez Radę Miasta Gdańska i Gryfa Pomorskiego. Został też wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Rumi oraz tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego.