Uczniowie w pierwszy dzień wiosny wybrali Politechnikę Gdańską | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-03-21

Uczniowie w pierwszy dzień wiosny wybrali Politechnikę Gdańską

Fot
Fot. Krzysztof Mystkowski/PG 
Ani pogoda, ani dzień wagarowicza nie przeszkodziły frekwencji podczas ogólnopolskiego dnia otwartego na Politechnice Gdańskiej. Kalendarzową wiosnę wspólnie witali uczniowie ze szkół średnich z Pomorza i spoza naszego województwa. Mogli nie tylko poznać ofertę edukacyjną PG, ale także wziąć udział w wykładach, pokazach, warsztatach czy grze terenowej.

Już od godziny 9-tej na placu przed Gmachem Głównym na uczestników czekało miasteczko namiotowe i przedstawiciele każdego z ośmiu wydziałów, a także Centrum Rekrutacji, Centrum Sportu Akademickiego, Centrum Języków Obcych, Centrum Nowoczesnej Edukacji, Centrum Matematyki oraz Centrum Współpracy Międzynarodowej. 

Dziedzińce im. Daniela Fahrenheita oraz Jana Heweliusza przejęła na ten dzień FOKA – czyli Forum Organizacji i Kół Akademickich. Studenci prezentowali swoje inicjatywy i opowiadali młodszym kolegom o możliwościach, jakie daje uczestnictwo w kołach naukowych podczas studiów. Nie zabrakło spektakularnych pokazów z ciekłym azotem, drukowaniem 3D czy najnowszym bolidem zbudowanym przez studentów.

Odbywały się wycieczki z przewodnikiem po zabytkowej części kampusu, a chętni mogli wziąć udział w grze terenowej z nagrodami, przygotowanej przez Samorząd Studentów PG.

W Auli w Gmachu Głównym naukowcy ze wszystkich wydziałów przygotowali dla młodzieży krótkie i bardzo ciekawe wykłady dotyczące różnych dziedzin nauki: od smart cities, przez informatykę afektywną, aż po zastosowania ogniw paliwowych.

Wydarzenia wydziałowe i online

Poza wydarzeniami ogólnouczelnianymi, każdy z ośmiu wydziałów czekał na uczniów z bardzo różnorodną ofertą przygotowaną przez naukowców i studentów. Uczniowie mieli okazję zwiedzić laboratoria, spotkać się z nauczycielami akademickimi, zdobyć informacje o specyfice studiów na danym kierunku czy porozmawiać ze studentami.

– Przyszłam na dzień otwarty bo chcę studiować na Politechnice Gdańskiej. Interesuje mnie budownictwo i architektura – mówi Ania Targoszek, licealistka z Sopotu. – Jeszcze waham się między tymi kierunkami i mam nadzieję, że dzisiejszy dzień pozwoli mi na konkretną decyzję, zwłaszcza że na architekturę obowiązuje dodatkowy egzamin, do którego trzeba się przygotować.

Nie zabrakło również propozycji dla osób, które nie mogły być tego dnia na kampusie. Wszystkie wykłady były transmitowane na politechnicznym kanale YouTube, a w godzinach popołudniowych można było, po wcześniejszej rejestracji wziąć udział w wydarzeniach online zaplanowanych przez wydziały.

Nauczyciele, którzy odwiedzili Politechnikę Gdańską wraz ze swoimi uczniami, zaproszeni byli na warsztaty dotyczące używania sztucznej inteligencji w szkole, które prowadziła prof. Joanna Mytnik z Centrum Nowoczesnej Edukacji. Mogli także skorzystać z konsultacji metodyczno-narzędziowych.

A poza wszystkimi naukowymi atrakcjami, uczniowie robili sobie zdjęcia w fotobudce i tworzyli wyjątkowy obraz-mozaikę, tańczyli do muzyki na placu przez Gmachem, korzystali z oferty food trucków i na własną rękę zwiedzali kampus.

Dziękujemy uczestnikom za liczne przybycie, a wszystkim organizatorom za cały wysiłek włożony w przygotowanie tego wydarzenia. Zapraszamy do naszej galerii zdjęć.


Dniu otwartemu już po raz kolejny towarzyszyła wojewódzka gala Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2024 – dorocznego zestawienia najlepszych liceów i techników w naszym regionie. Uroczystość odbyła się w Centrum Kompetencji STOS.

Zobacz relację 

982 wyświetleń