Centrum Kompetencji STOS PG z szansą na nagrodę | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-04-15

Centrum Kompetencji STOS PG z szansą na nagrodę

Centrum Kompetencji STOS PG. Fot. Krzysztof Mystkowski/PG
Centrum Kompetencji STOS PG. Fot. Krzysztof Mystkowski/PG
To jedna z największych i najważniejszych inwestycji Politechniki Gdańskiej i jednocześnie jedno z najnowocześniejszych centrów informatycznych w tej części Europy. To właśnie tu, w ukrytej pod ziemią serwerowni, znajduje się superkomputer „Kraken” – najszybsza tego typu maszyna w Polsce. Mowa rzecz jasna o Centrum Kompetencji STOS PG. Kompleks ma szansę na nagrodę w 28. Edycji ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”. Otwarte głosowanie internetowe trwa do 9 maja.

Głos na CK STOS PG w konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” może oddać każdy internauta. Należy to zrobić poprzez stronę plebiscytu. Głos można oddać raz dziennie, w terminie do 9 maja br.

Głosuj

O Centrum Kompetencji STOS

Centrum Kompetencji STOS zostało otwarte w kwietniu 2023 roku. To jedno z najnowocześniejszych centrów informatycznych w tej części Europy. Kluczowym elementem kompleksu jest ukryta pod ziemią serwerownia zawierająca siedem komór. To właśnie tam znajduje się superkomputer Politechniki Gdańskiej – Kraken. Powstanie centrum to jedna z największych i najważniejszych inwestycji Politechniki Gdańskiej w ostatnich latach.

Kraken pozwala prowadzić zaawansowane prace badawcze i skomplikowane symulacje. Jego moce obliczeniowe – które sytuują go w pierwszej setce najszybszych superkomputerów na świecie – umożliwią prowadzenie zaawansowanych prac naukowcom zajmujących się m.in. rozwojem algorytmów sztucznej inteligencji, energetyką jądrową, technologiami ochrony środowiska, czy medycyną i farmaceutyką.

O konkursie

Plebiscyt promuje najlepsze modernizacje i budowy, wyznaczając nowe trendy w budownictwie. Szanse na nagrodę mają inwestycje, które wyróżniają się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi. Konkurs promuje m.in. nowoczesność technologii i rozwiązań projektowych, stosowanie nowych technik, wysoką jakość wykonawstwa robót budowlanych czy efekty ekologiczne. Organizatorem plebiscytu jest Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego przy współudziale Związku Powiatów Polskich oraz Polskiej Izby Budownictwa.

Oficjalna strona konkursu

112 wyświetleń