FNP wręczyła stypendia najzdolniejszym młodym naukowcom | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-06-10

FNP wręczyła stypendia najzdolniejszym młodym naukowcom

logo fnp
Podczas gali, która obyła się 8 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie, wręczone zostały stypendia START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Otrzymało je 100 najzdolniejszych polskich badaczek i badaczy, w tym pięcioro naukowców z Politechniki Gdańskiej.

Program START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej to najstarszy program stypendialny dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki w Polsce (od 1993 r.). Jego celem jest wspieranie wybitnych młodych uczonych (do 30. roku życia) i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego. Stypendyści i stypendystki są wybierani w drodze wieloetapowego konkursu, w którym oceniana jest jakość ich dotychczasowego dorobku naukowego.

Z Politechniki Gdańskiej w elitarnym gronie stypendystów programu START FNP znaleźli się: dr inż. Erwin Wojtczak z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska (dziedzina: budownictwo), dr inż. Jan Alfuth i mgr inż. Szymon Dudziak z Wydziału Chemicznego (inżynieria materiałowa) oraz dr inż. Bartosz Kamecki i mgr inż. Krystian Lankauf z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (inżynieria materiałowa).

Fundacja od 2009 r. przyznaje w programie także wyróżnienia osobom, których osiągnięcia badawcze zostały ocenione przez recenzentów konkursu jako wybitne. Otrzymały je cztery osoby, w tym – w dziedzinie nauk technicznych i ścisłych – dr inż. Erwin Wojtczak.

Więcej o laureatach z PG

100 laureatek i laureatów programu START w edycji 2024, wybranych z grona 641 kandydatów, otrzyma roczne stypendium w wysokości 30 tys. zł, które można przeznaczyć na dowolny cel. Stypendium osób wyróżnionych zostało podwyższone do 38 tys. zł. Nabór wniosków do kolejnej edycji konkursu START ma rozpocząć się jesienią.

Więcej o programie START FNP

444 wyświetleń