Cztery nowe Centra Badawcze na Politechnice Gdańskiej | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2019-12-11

Cztery nowe Centra Badawcze na Politechnice Gdańskiej

POB
Uroczyste posiedzenie senatu Politechniki Gdańskiej związanej z konkursem "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza"

Politechnika Gdańska powołała cztery nowe Centra Badawcze kilka tygodni po tym, jak znalazła się w ścisłym gronie 10 laureatów pierwszego konkursu w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB). Naukowcy, którzy znaleźli się w ich strukturach, będą pracować nad nowatorskimi rozwiązaniami z zakresu m.in. bioinżynierii i technologii ekologicznych. Politechnika Gdańska zajęła drugie miejsce w konkursie MNiSW, zaraz po Uniwersytecie Warszawskim, stając się najlepszą uczelnią techniczną w Polsce. Szansa na uzyskanie statusu uczelni badawczej to dla Politechniki Gdańskiej nie tylko kwestia prestiżu, ale i dodatkowe środki finansowe, które będą przeznaczone na rozwój dydaktyki i nowych obszarów badawczych w obrębie uczelni. W przypadku PG będzie to ponad 200 mln zł w przeciągu siedmiu lat (2020 – 2026 r.). Uczelnia zagospodaruje je w ramach nowo utworzonych Centrów Badawczych:

• Centrum BioTechMed: Skupia się na bioinżynierii i technologiach medycznych.
  • Centrum Eko-Tech: Koncentruje się na rozwiązaniach ekologicznych.
  • Centrum Materiałów Przyszłości: Badania nad nowymi materiałami.
  • Centrum Technologii Cyfrowych: Obejmuje technologie informatyczne i cyfrowe.

Politechnika Gdańska określiła także swoje cztery priorytetowe obszary badawcze: inżynieria materiałowa, ochrona środowiska, ekoenergetyka i ekobudownictwo, technologie elektroenergetyczne, mechatroniczne i informacyjne (ICT), oraz technologie medyczne i biotechnologia. Inauguracja działalności nowych Centrów Badawczych nastąpiła w 2019 roku, a laureaci konkursu będą poddawani ewaluacji w 2023 i 2026 roku. To przełomowy moment dla całego systemu szkolnictwa wyższego i polskiej nauki, a Politechnika Gdańska osiągnęła ogromny sukces w tym konkursie.

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego