23. Seminarium Centrum Materiałów Przyszłości | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-08-26

23. Seminarium Centrum Materiałów Przyszłości

23. seminarium CMP

Serdecznie zapraszamy na kolejne, już dwudzieste trzecie seminarium Centrum Materiałów Przyszłości, które odbędzie się w czwartek 12 września 2024 r., o godzinie 13.15 w Audytorium 2 EA (budynek 41, stare ETI).

Prof. Greg M. Swain, z Michigan State University, USA, przedstawi wykład pt. "The Electrochemical and Material Properties of Conducting Diamond and Diamond-Like Carbon Electrodes - Applications in Electroanalysis". Prof. Swain to wybitny naukowiec specjalizujący się w badaniach kinetyki procesów elektrochemicznych. Kierowana przez niego grupa (Swain Research Group) zajmuje się wytwarzaniem różnych materiałów węglowych oraz ich zastosowaniem w obszarach analizy neurochemicznej, platform sensorycznych, analizy środowiskowej czy ogniw paliwowych.

Następnie, prof. Michael Hirtz z Karlsruhe Institute of Technology przedstawi wykład pt. "Scanning Probe Litography for bioactive surface and device functionalization". Prof. Hirtz jest liderem grupy badawczej Scanning Probe Lithography for Biomaterials and Bioelectronics, która specjalizuje się w rozwoju technik nanolitograficznych, również z wykorzystaniem materiałów biologicznych i ich zastosowaniem w diagnostyce molekularnej.

Po wykładach tradycyjnie zapraszamy na kuluarowe dyskusje przy pizzy!

Abstrakty wystąpień:

Scanning Probe Lithography for Bioactive Surface and Device Functionalization

Scanning probe lithography (SPL) techniques like dip-pen nanolithography (DPN), polymer pen lithography (PPL) and spotting with microchannel cantilevers (µCS) offer unique opportunities for highly-localized chemical surface functionalization with resolutions in the micron to even nanometer scales. All these techniques have unique strengths in terms of resolution, obtainable throughput and patterning speed and broad compatibility with delicate chemical and biological inks. Generally, they offer mild process parameters and are capable of multiplexing (i.e. deposition of different compounds within a desired micropattern). Hence, these methods are inherently of special interest for the generation of bioactive surfaces and biohybrid devices (i.e. devices combining conventional and biological materials) in biomedical applications.

We demonstrated the great utility of SPL methods for the generation of bioactive surfaces, biosensing applications, and in particular for deposition of biomimetic phospholipid membranes. In this talk, we will briefly introduce relevant SPL techniques and showcase some applications of lipid membranes in biohybrid devices and as platform for rapid capture of extracellular vesicles (EVs) for cancer diagnostics and other biomedical applications.

----

Z powodów niezależnych Greg Swain nie mógł dojechać na 23. Semianarium CMP osobiście i jego wystąpienie będzie dostępne hybrydowo poprzez link.