27. seminarium CMP 7.03.2025 o godz. 13:15 | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-02-28

27. seminarium CMP 7.03.2025 o godz. 13:15

27. sem CMP

Serdecznie zapraszamy na 27. seminarium Centrum Materiałów Przyszłości, które odbędzie się 7 marca 2025 r. (piątek) o godzinie 13:15 w sali NE140 (budynek 42, nowe ETI).

Dr. Dino Boccaccini z "Enzo Ferrari" Engineering Department, University of Modena and Reggio Emilia (Włochy) przedstawi wykład pt. "Manufacturing of Solid Oxide Fuel Cell Anode Supports by Novel Ceramic Processes"

Po seminarum tradycyjnie zapraszamy na pizzę!

Krótki biogram

Jego kariera zawodowa obejmuje role badacza w Grupie Marazzi (2007-2011), starszego naukowcy w Katedrze Konwersji Energii Politechniki Duńskiej (2012-2015) i starszego badacza w Petroceramics w Parku Technologicznym Kilometro Rosso w Bergamo we Włoszech (2015). Specjalizował się w przetwarzaniu tradycyjnej i zaawansowanej ceramiki, mechanice stałej ogniw paliwowych i rozwoju kompozytów z matrycą ceramiczną.

Od 2018 roku dr Boccaccini pełnił funkcję kierownika ds. badań i rozwoju w TecnoItalia Digital, koncentrując się na projektach przemysłowych związanych z produkcją maszyn do tradycyjnej i zaawansowanej ceramiki. Jego wiedza specjalistyczna obejmuje projektowanie drukarek cyfrowych Drop-on-Demand (DOD) i zarządzanie projektami finansowanymi ze źródeł międzynarodowych, w tym przez UE.

Dr Boccaccini jest autorem ponad 70 recenzowanych artykułów naukowych i rozdziałów książek z zakresu materiałoznawstwa i technologii, z czego ponad 15 publikacji dotyczy konkretnie ogniw paliwowych. Posiada kilka patentów, w tym jeden na głowicę drukującą do produkcji materiałów kompozytowych, inny na cyfrowe osadzanie ceramicznych zawiesin, jeden dotyczący linii produkcyjnych do ogniw tlenkowych i kolejny dotyczący ciągłej linii do produkcji ogniw PEM i AEM. W 2023 r. uzyskał włoską krajową habilitację naukową (ASN) jako profesor nadzwyczajny w dziedzinie nauki o materiałach i technologii.

Abstrakt prezentacji

Ogniwa tlenkowe stałe (SOC) to zaawansowane urządzenia ceramiczne wykorzystywane w konwersji i magazynowaniu energii, w tym ogniwa paliwowe tlenkowe stałe (SOFC) i ogniwa elektrolizy tlenkowej stałej (SOEC). Ich wysoka wydajność, elastyczność paliwowa i niskie emisje sprawiają, że są obiecującymi kandydatami do wytwarzania energii i produkcji wodoru nowej generacji.

Podczas seminarium eksplorowane będą innowacyjne procesy ceramiczne do produkcji ogniw tlenkowych stałych, ze szczególnym uwzględnieniem opracowywania porowatych podpór anodowych na bazie cyrkonii stabilizowanej tlenkiem itru (3YSZ). Przedstawiono nowatorskie podejście, łączące cyfrowe osadzanie suchych proszków, późniejsze prasowanie podpór anodowych i drukowanie atramentowe aktywnej warstwy anodowej w celu optymalizacji procesu wytwarzania. Badania obejmują różne składy i strategie tworzenia porów w celu dostosowania porowatości i właściwości mechanicznych.

Zaawansowane techniki charakteryzacji, w tym skaningowa mikroskopia elektronowa (SEM), porozymetria rtęciowa, technika wzbudzenia impulsowego, testy kulkowe na pierścieniu do określania modułu Younga z analizy ugięcia obciążenia i dwuosiowej wytrzymałości na zginanie, są stosowane do oceny wydajności materiału. Ponadto seminarium przedstawi wyniki dotyczące charakterystyki wytrzymałości adhezyjnej między katodami, anodami i interkonektorami, pozwalając na wgląd w integralność mechaniczną struktury wielowarstwowej.

Wyniki ujawniają silną korelację między porowatością a właściwościami mechanicznymi, przy czym zwiększona porowatość prowadzi do wykładniczego spadku sztywności i wytrzymałości. Spostrzeżenia poczynione w ramach tego badania przyczyniają się do projektowania i optymalizacji porowatych materiałów ceramicznych, zwiększając ich przydatność w ogniwach paliwowych tlenkowych i elektrolizerach.

40 wyświetleń