Spotkanie akademickie „Całka nieoznaczona i metody znajdowania jej rozwiązania” | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-03-18

Spotkanie akademickie „Całka nieoznaczona i metody znajdowania jej rozwiązania”

całki
18 marca 2023 roku na Politechnice Gdańskiej, w ramach projektu „Zdolni z Pomorza”, odbyło się spotkanie akademickie „Całka nieoznaczona i metody znajdowania jej rozwiązania”. Skierowane było do uczniów szkół średnich. Zajęcia odbyły się w formie stacjonarnej. Przygotowanie i poprowadzone zostały przez mgr inż. Dorotę Żarek, mgr Anettę Brękiewicz-Sieg, dr Magdalenę Musielak i Marcina Stępniaka z Centrum Matematyki PG.

Spotkanie było podzielone na trzy części.

Podczas wykładu przedstawiono zagadnienia związane z pochodną i całką nieoznaczoną. Omówiono metody wyznaczania rozwiązania całki nieoznaczonej przez podstawienie i przez części. Wprowadzono definicje pochodnej i funkcji pierwotnej dla całki nieoznaczonej.

Na ćwiczeniach, uczestnicy korzystając z wiedzy nabytej na wykładzie, rozwiązywali różnego rodzaju zadania związane z całkami nieoznaczonymi. Prowadzący widząc na jakim etapie są poszczególni uczestnicy mogli im pomagać i udzielać wskazówek w razie potrzeby.

Podczas zajęć w laboratoryjnych została wprowadzona grywalizacja. Na warsztatach uczniowie wykorzystywali roboty Photon EDU. Roboty i elementy grywalizacji wykorzystane na zajęciach mocno zaangażowały uczestników w poszukiwaniu rozwiązań zagadnień z teorii całki nieoznaczonej. To było bardzo udane połączenie kształtowania umiejętności z zakresu matematyki oraz podstaw programowania!

Przykładowe opinie uczniów:

„Temat był trudny, ale w świetny sposób wytłumaczony”.

„Zajęcia były bardzo ciekawe i kreatywne, atmosfera bardzo przyjemna”.

„Ciekawe zajęcia, temat był trudny, ale bardzo podobała mi się końcowa gra. Jednakże było bardzo dobrze”.

„Super zajęcia. Kocham panie prowadzące”.

„Super zajęcia, poprowadzone ciekawie i z humorem”.

„Bardzo miło spędzony czas. Bardzo mili prowadzący, przyjemna atmosfera”.