Spotkanie akademickie „Równania i układy równań” | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-03-25

Spotkanie akademickie „Równania i układy równań”

ZzP - układy

25 marca 2023 na Politechnice Gdańskiej odbyło się spotkanie akademickie „Równania i układy równań”.  Na spotkanie zostali zaproszeni zarówno uczniowie, którzy wcześniej brali udział w kursie e-larningowym „Od Diofantosa do Cramera, czyli spotkania z równaniami i układami równań (i nie tylko!)”, jak i uczniowie, którzy nie brali w nim udziału.

Spotkanie składało się z trzech części.

Pierwsza część – wykład. W czasie tej części uczniowie poznawali zagadnienia związanie z równaniami i układami równań. Wiadomo, że równania opisują świat językiem matematyki. Zostały omówione dwa z wielkich równań: twierdzenie Pitagorasa i prawo powszechnego ciążenia. Koniunkcja równań tworzy układ równań. Przedstawiona została przykładowa metoda rozwiązywania układów – metoda macierzowa (inne metody uczniowie poznawali na kursie e-learningowym).

Druga część – laboratorium komputerowe. Uczniowie wykorzystując darmowe oprogramowanie GeoGebra wykonywali aplety dzięki którym rozważali układy oznaczone, nieoznaczone i sprzeczne w przestrzeniach dwu i trójwymiarowych.

Ostatnia część – ćwiczenia. Uczestnicy rozszyfrowywali tajną wiadomość - cytat Galileusza „Matematyka jest alfabetem przy pomocy, którego Bóg opisał wszechświat”.  Mieli też okazję testować rozwiązywanie układów równań na kalkulatorze naukowym ClassPad II.

Przykładowe opinie:

• Według mnie zajęcia były bardzo ciekawe i wiele mnie nauczyły. Naprawdę polecam.
    Bartosz z Rekowa Górnego
  • Są super! Lubię matematykę! Można się było dużo nauczyć. Dobrze wytłumaczony temat. Zajęcia fajne i rozwijające! Bardzo polecam.
    Kacper z Rumii
  • Podobało mi się, teraz będę umiała rozwiązywać układy równań.
    Nela z Kwidzyna
  • Uważam, że zajęcia były bardzo dobrze przeprowadzone. podobała mi się praca z kalkulatorami graficznymi. Na pewno wiele się nauczyłam na temat, którego nie miałam jeszcze w szkole. Temat wydaje się dosyć przydatny podczas pisania testów.
    Kasia z Kwidzyna
  • Bardzo mi się podobało, dowiedziałem się wielu rzeczy, które z pewnością ułatwią późniejszą naukę. Było super 😊
    Zbigniew z Wejherowa