Spotkanie akademickie „Genetycznie modyfikowane mikroorganizmy” | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-05-20

Spotkanie akademickie „Genetycznie modyfikowane mikroorganizmy”

ZzP - genetyka

Zajęcia odbyły się dnia 20 maja 2023 roku. Udział w nich wzięło 53 uczniów.

W czasie wykładu uczniowie zaznajomili się z genetycznie modyfikowanymi mikroorganizmami. Poznali w jaki sposób przeprowadza się klonowanie, czyli umieszczenie fragmentu obcego genu w komórce mikroorganizmu. W czasie wykładu opisano metody i narzędzia inżynierii genetycznej i biologii molekularnej pozwalające na manipulacje genetyczne, jak również przytoczono kilka przykładów wykorzystania tych mikroorganizmów do produkcji użytecznych dla człowieka produktów np. enzymów, leków, jedzenia itd.

W czasie zajęć laboratoryjnych uczniowie bliżej poznali niektóre techniki biologii molekularnej stosowane podczas genetycznej modyfikacji organizmów. W pierwszej części zajęć praktycznych uczniowie zapoznali się z zasadami pracy z roztworami o małych objętościach z wykorzystaniem pipet automatycznych. Objętości roztworów, którymi operowali wynosiły od 1 do 1000 µl. Następnie każdy uczeń wykonał samodzielnie izolacje plazmidowego DNA metodą lizy alkalicznej jak również zapoznał się ze sposobami wykorzystania plazmidów jako wektorów w inżynierii genetycznej.

W drugiej części zajęć laboratoryjnych uczniowie wykonali elektroforezę agarozową próbek otrzymanych w pierwszej części w celu wizualizacji wyizolowanego materiału genetycznego. Uczniowie zaznajomili się z zasadą działania rozdziału elektroforetycznego oraz z czynnikami wpływającymi na prędkość migracji próbek w żelu. Po elektroforezie oglądali żel w świetle UV, co pokazało nie tylko wynik izolacji plazmidu, ale również przedstawiło uczniom w jaki sposób można gołym okiem zobaczyć materiał genetyczny. Ponadto, przedstawiono zasadę działania enzymów restrykcyjnych oraz ich użyteczność w procesie klonowania molekularnego, po czym każdy z uczniów wykonał trawienie enzymem restrykcyjnym wyizolowanego przez siebie uprzednio plazmidowego DNA.

Przeprowadzone zajęcia umożliwiły uczniom zapoznanie się z technikami związanymi z wytwarzaniem genetycznie modyfikowanych mikroorganizmów, metodyką niezbędną do przeprowadzenia klonowania oraz bezpieczną pracą w laboratorium.

35 wyświetleń