Spotkanie akademickie "Fizyka mrożąca krew w żyłach" | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-02-25

Spotkanie akademickie "Fizyka mrożąca krew w żyłach"

fizyka

W sobotę, 25 lutego 2023 roku w ramach programu „Zdolni z Pomorza” odbyło się spotkanie akademickie z fizyki zatytułowane „Fizyka mrożąca krew w żyłach, czyli co nieco o temperaturze, cieple i stanach skupienia”. Na zajęcia przybyło 31 uczniów z ostatnich klas szkół podstawowych z województwa pomorskiego.

Wykład, który jak zwykle odbył się w Audytorium Maximum, został wygłoszony przez dr hab. inż. Beatę Bochentyn prof.PG. Wykładowczyni na początku wyjaśniła pojęcie temperatury, zaprezentowała różne skale temperatur i różne przyrządy służące do pomiaru temperatury. Następnie przeprowadziła doświadczenia ze zmianami stanów skupienia i z wykorzystaniem różnych zjawisk cieplnych. Zaprezentowane zostały także zjawiska rozszerzalności cieplnej i przewodnictwa cieplnego, a następnie wraz ze słuchaczami prowadząca przygotowała własną mieszaninę chłodzącą. Największym zainteresowaniem jak zwykle cieszyły się eksperymenty z wykorzystaniem ciekłego azotu.

Podczas ćwiczeń, prowadzonych przez dr hab. inż. Beatę Bochentyn, prof. PG oraz dr hab. inż. Jakuba Karczewskiego, prof. PG uczniowie wykorzystywali wiedzę teoretyczną, przedstawioną na wykładzie, w rozwiązywanych zadaniach. Zadania dotyczyły głównie zjawiska rozszerzalności cieplnej oraz równania stanu gazu doskonałego.

W ramach zajęć laboratoryjnych, prowadzonych przez dr hab. inż. Beatę Bochentyn, dr inż. Bogumiłę Strzelecką oraz dr hab. inż. Jakuba Karczewskiego, uczestnicy samodzielnie wykonali doświadczenia z fizyki oraz opracowywali otrzymane pomiary w sprawozdaniach. Uczniowie byli podzieleni na grupy trzy osobowe. Zajęcia laboratoryjne odbywały się w I-szej Pracowni Fizycznej dla studentów Politechniki Gdańskiej. Tematami eksperymentów wykonywanych przez uczniów były:

M1 - Wyznaczanie gęstości cieczy
C1a/C1b - Wyznaczanie współczynnika rozszerzalności liniowej ciał stałych
C3 - Pomiar ciepła parowania wody
C2 - Badanie zależności temperatury wrzenia wody od ciśnienia
C5 - Wyznaczanie współczynnika przewodnictwa cieplnego wybranych materiałów
M12 - Wyznaczanie modułu Younga metodą strzałki ugięcia
M7 - Wyznaczanie współczynnika sprężystości sprężyn i ich układów

Na końcu uczniowie opracowywali dane otrzymane podczas przeprowadzanych eksperymentów wykorzystując specjalistyczne oprogramowanie Origin.

O tym, że zarówno tematyka, jak i forma przeprowadzenia zajęć bardzo spodobały się uczniom, świadczą pozytywne głosy przedstawione w ankietach.

8 wyświetleń