Spotkanie akademickie „Czego chemik szuka w kryształach?” na Politechnice Gdańskiej | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-05-13

Spotkanie akademickie „Czego chemik szuka w kryształach?” na Politechnice Gdańskiej

ZzP - kryształy
W sobotę, 13 maja 2023 roku, odbyło się ostatnie już spotkanie akademickie z chemii w ramach programu Zdolni z Pomorza na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Na zajęcia zatytułowane „Czego chemik szuka w kryształach?” przybyło aż 56 osób z całego województwa pomorskiego (w tym trzy wyjątkowo ambitne osoby ze szkół podstawowych).

Spotkanie rozpoczęło się, podobnie jak w poprzednich edycjach, o godzinie 10:15 od wykładu, którego tym razem prelegentem był dr inż. Andrzej Okuniewski. W tej części programu uczestnicy zapoznali się z definicją i budową ciał krystalicznych, charakterystyką wiązań chemicznych i oddziaływań międzycząsteczkowych, przebiegiem procesu krystalizacji oraz metodami badań rentgenostrukturalnych.

Po wykładzie uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa wzięła udział w zajęciach komputerowych, które prowadziły dr inż. Kinga Kaniewska-Laskowska oraz mgr inż. Magdalena Siedzielnik. W pracowniach komputerowych uczestnicy poznawali struktury krystaliczne wybranych związków organicznych i nieorganicznych. Wykorzystując program Mercury wyznaczali wzory soli i ich gęstość krystalograficzną, a także badali układy wiązań wodorowych o różnej wymiarowości. Na zakończenie samodzielnie przygotowali animację GIF prezentującą wizualizację wybranej struktury.

Druga grupa wzięła w tym czasie udział w zajęciach laboratoryjnych. Każdy z prowadzących przygotował dla uczniów zestaw kilku ćwiczeń. Wspólnie z inż. Agnieszką Kierył uczestnicy prowadzili krystalizację octanu sodu z przechłodzonego roztworu oraz badali jakość kryształów otrzymanych z czystego i zanieczyszczonego azotanu(v) potasu. Następnie, pod opieką dr. inż. Damiana Rosiaka, badali wpływ warunków krystalizacji na wzrost kryształów, hodowali kryształy jodu i bezwodnika ftalowego przez sublimację, oraz otrzymywali kryształy bizmutu ze stopu. Dr inż. Andrzej Okuniewski przygotował natomiast zajęcia z wykorzystaniem mikroskopu polaryzacyjnego, dzięki czemu uczniowie mogli zbadać właściwości optyczne substancji izotropowych i anizotropowych. Poznali również zjawisko dwójłomności na przykładzie kryształów kalcytu i uleksytu. Mieli również możliwość obserwacji krystalizacji kwasu cytrynowego w świetle spolaryzowanym.

Następnie uczestnicy udali się na przerwę z prowiantem, a po niej grupy zamieniły się. Na koniec uczestnicy napisali test oraz zostawili swoje opinie o zajęciach. Oto kilka z nich:

Bardzo mili prowadzący, proste i dokładne instrukcje, ciekawe doświadczenia i ćwiczenia. Bardzo mi się podobało.
— Anna z Tczewa

Zajęcia były bardzo ciekawe, jestem zadowolona i szczęśliwa, że mogłam w nich uczestniczyć oraz zdobyć wiedzę.
— Dominika z Gdańska

Było bardzo fajnie, czekam na następne mam nadzieję. Najlepsze zajęcia na jakich byłam.
— Ola z Kartuz

Zajęcia były ciekawe, jedzenie smaczne. Wiele można było się dowiedzieć.
— Julia z Wejherowa

Zajęcia były przeprowadzone w sposób ciekawy i przystępny. Możliwość wizualizacji cząsteczek w 3D bardzo pomogła w zrozumieniu struktury przestrzennej kryształów.
— Jan z Gdańska

Zajęcia bardzo mi się podobały. Wykład był dobrze zorganizowany i ciekawy. Na zajęciach laboratoryjnych i komputerowych mogliśmy robić dużo rzeczy własnoręcznie.
— Marta z Chojnic

Jest nam niezmiernie miło, że zajęcia się podobały i liczymy, że jeszcze spotkamy.

23 wyświetleń