
Mapowanie publikacji do Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs)
Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ (ang. Sustainable Development Goals – SDGs) to plan działania na rzecz przemian i przeobrażeń świata, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone w sposób zrównoważony, z szacunkiem dla środowiska oraz z uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń. 15-letni plan (do 2030r.) obejmuje 17 celów ze 169 zadaniami mającymi na celu stymulowanie działań w obszarach o krytycznym znaczeniu dla ludzkości i środowiska.
Cele te koncentrują się na pięciu obszarach, w myśl zasady 5P:
Badania naukowe w tych obszarach mogą otrzymać oznaczenie SDG, które stanowi istotne odniesienie przy ubieganiu się o finansowanie. Świadczy ono o wpływie Państwa badań na globalne wyzwania oraz przyczynia się do zwiększenia świadomości i lepszego zrozumienia kluczowych celów wyznaczonych przez ONZ.
Ponadto, dzięki przypisaniu publikacji do co najmniej jednego z celów SDG, zyskują Państwo w procesie przydzielania Premii za publikacje, które przyznawane są regularnie na PG.
Politechnika Gdańska z kolei zyskuje dodatkowe punkty w ramach rankingów: Times Higher Education (THE Impact), QS Sustainability Ranking oraz Perspektywy.
Od 2018 r. firma Elsevier opracowuje zestaw zapytań związanych z celami zrównoważonego rozwoju, aby pomóc naukowcom i instytucjom w śledzeniu i demonstrowaniu postępów w realizacji celów SDG. Rozszerzając mapę celów zrównoważonego rozwoju (SDGs) firma opublikowała w 2023r. zaktualizowany wykaz słów kluczowych, w którym obliczyła wynik „TF-IDF” dla każdego z nich. Ten wynik TF-IDF wskazuje na znaczenie danego słowa klucza, dla określonego celu SDG. Elsevier udostępniło tym samym tabelę prezentującą zestaw tysiąca słów kluczowych najbardziej powiązanych z poszczególnymi celami SDG.
Szczegółowe dane nt. metodologii i sposobu mapowania znaleźć można pod adresem - Elsevier 2023 Sustainable Development Goals (SDGs) Mapping.
Aktualna lista publikacji przypisanych do Celów Zrównoważonego Rozwoju, zawierających afiliację Politechniki Gdańskiej, znajduje się na stronie - Gdańsk Tech SDG Publications.
Poniżej prezentujemy Państwu zestaw 100 najbardziej dopasowanych słów kluczowych dla poszczególnych celów SDG.
Zachęcamy do zapoznania się z nimi i stosowania ich w odpowiedni sposób w swoich pracach badawczych, tak by były one bardziej widoczne dla świata oraz dla osób zainteresowanych danym obszarem badawczym, powiązanym z tematyką celów zrównoważonego rozwoju.