Zrównoważone dojazdy i podróże | Politechnika Gdańska

Treść strony

Zrównoważone dojazdy i podróże

Na teren kampusu PG codziennie dojeżdża kilka tysięcy pracowników i studentów. Transport stanowi dużą część emisji dwutlenku węgla przez człowieka, dlatego podejmujemy działania by poprawić komfort całej społeczności akademickiej podczas codziennych dojazdów do pracy i na zajęcia. Chcemy wykorzystywać rozwiązania zrównoważonego transportu na co dzień.

Kampus Politechniki Gdańskiej znajduje się w centrum gdańskiego Wrzeszcza, dzielnicy bardzo dobrze skomunikowanej z pozostałymi częściami Trójmiasta. Najkrótsza droga dzieli Gmach Główny PG od przystanku tramwajowego o nazwie Politechnika. Nieopodal znajduje się również przystanek autobusowy oraz stacja Szybkiej Kolei Miejskiej, również o nazwie Politechnika. Dobrze zorganizowany transport publiczny sprawia, że wielu pracowników i studentów wybiera dojazd komunikacją miejskiej, a tym samym świadomie przyczyniają się do mniejszego zanieczyszczenia powietrza. Karta Dużej Gdańskiej Rodziny uprawnia do darmowych przejazdów tramwajami i autobusami, co nie jest bez znaczenia dla gdańskich studentów pochodzących z rodzin wielodzietnych.

Politechnika Gdańska to również doskonałe miejsce by skorzystać z roweru jako środka transportu , ponieważ prowadzą tu liczne ścieżki rowerowe. Na terenie kampusu istnieje wiele rowerowych parkingów, z których część powstała w ramach budżetu obywatelskiego. W razie drobnych usterek można też skorzystać z umiejscowionych na kampusie publicznych stacji naprawy rowerów.

W celu ograniczenia emisji CO2 oraz dla własnego zdrowia wielu członków naszej społeczności dociera na kampus rowerem. Specjalnie dla nich stworzono pilotażowy program rywalizacji dla rowerzystów „Rowerem na Uczelnię”. Inicjatywa ta odbywa się we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim – uczelnią badawczą Trójmiasta wchodzącą w skład Związku Uczelni im. Daniela Fahrenheita. Ponad 250 pracowników PG dołączyło się do akcji i codziennie korzystało z ekologicznych środków transportu.

Doceniamy każdego kto wybiera przyjazną dla środowiska opcję dojazdu na PG.