Startuje 7. edycja Budżetu Obywatelskiego | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-10-17

Startuje 7. edycja Budżetu Obywatelskiego

Rysunkowa grafika Politechniki Gdańskiej na zielonym tle. Biały napis Budżet Obywatelski i hasło inicjatywy
Wierzysz w szczęśliwą siódemkę? Nawet jeżeli nie, to i tak warto wziąć udział w zbliżającej się 7. edycji Budżetu Obywatelskiego. Miej chęć, by działać – zgłaszaj i wybieraj projekty, dzięki którym kampus PG stanie się jeszcze bardziej przyjazny do nauki czy pracy. Propozycje projektów będzie można składać od 24 października do 7 listopada.

Budżet Obywatelski Politechniki Gdańskiej to wyjątkowe konsultacje całej społeczności akademickiej. PG jako pierwsza szkoła wyższa w Polsce podjęła tego typu inicjatywę. Teraz już po raz siódmy studenci i pracownicy zadecydują o tym, jak spożytkowana zostanie część funduszy uczelni. Obie grupy w ramach BOPG mogą zgłaszać, a następnie wybierać zakwalifikowane do głosowania projekty, dzięki którym nauka i praca na PG staną się jeszcze przyjemniejsze.

W działania związane z Budżetem Obywatelskim PG warto się zaangażować. Dlaczego? Powodów jest wiele. Największy z nich to 500 tysięcy złotych, które decyzją rektora PG, prof. Krzysztofa Wildego przeznaczone zostały na realizację zwycięskich projektów. O tym, jakie pomysły zostaną sfinansowane tym razem, zadecydują pracownicy i studenci. Proces podzielono na dwa etapy: zgłaszania projektów oraz wyboru projektów w formie głosowania. Pierwszy z nich startuje już 24 października i potrwa dwa tygodnie. Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń to 7 listopada 2022 roku.

Projekty dostosowane do potrzeb

Środki z budżetu obywatelskiego można przeznaczyć na rozmaite projekty. Sześć ostatnich edycji pokazało, że pomysłowych i społecznie zaangażowanych osób na PG nie brakuje. W ramach BOPG do realizacji wybrano m.in. posadzenie drzew i krzewów owocowych, instalację paneli solarnych na dachach budynków, wymianę oświetlenia przy wydziałach, montaż dystrybutorów z wodą czy stworzenie łąki kwietnej. Jak widać, zgłaszane projekty odpowiadają na rozmaite potrzeby pracowników i studentów uczelni.

Budżet Obywatelski na zielono

Nowością w tym roku jest zwrócenie się uczelni w kierunku projektów zielonych, przyjaznych środowisku. Jak czytamy w regulaminie: co najmniej jeden z wybranych pomysłów musi wpisywać się w realizację celów zdefiniowanych w Planie Klimatycznym PG. Zgodnie z jego zapisami uczelnia podejmować będzie działania związane ze zmniejszeniem emisji CO2, ograniczeniem wytwarzania odpadów,  wykorzystaniem zasobów naturalnych i energii czy też rozwojem terenów zielonych i bioróżnorodności na ternie kampusu. Warto więc pomyśleć nad tym, co wspólnymi siłami moglibyśmy zrobić dla naszego kampusu.

Plan Klimatyczny Politechniki Gdańskiej

Do udziału w BOPG zachęcamy wszystkich – zarówno tych, którzy pamiętają jeszcze pierwszą edycję inicjatywy i doskonale orientują się w sprawach uczelni, jak i tych, dla których obecna edycja byłaby pierwszą i którzy świeżym spojrzeniem patrzą na kampus PG.

Zgłoś projekt i zmieniaj kampus

Proces składania projektu nie jest skomplikowany, choć wymaga pewnego nakładu pracy. Zdecydowanie warto spróbować. Z okazji 7. edycji przygotowaliśmy krótki instruktaż, który w siedmiu – a jakże – prostych krokach podpowie jak poradzić sobie z przekuciem swojego pomysłu na gotowy projekt.

Harmonogram Budżetu Obywatelskiego PG
  • 24 X – godz. 9:00 – rozpoczęcie przyjmowania propozycji projektów
  • 7 XI – godz. 12:00 – zakończenie przyjmowania propozycji projektów
  • 21 XI – po godz. 12:00 – ogłoszenie wstępnej listy projektów przeznaczonych do głosowania
  • 28 XI – godz. 0:00 – rozpoczęcie głosowania
  • 5 XII – godz. 23:59 – zakończenie głosowania
  • 12 XII – po godz. 12:00 – ogłoszenie listy rankingowej projektów
  • 19 XII – do godz. 12:00 – termin składania pisemnych odwołań
  • 5 I 2023 – po godz. 12:00 – ogłoszenie ostatecznej listy projektów do realizacji

Budżet Obywatelski PG – szczegółowe informacje

473 wyświetleń