Nabory wniosków w ramach konkursu Badawcza Infrastruktura Nowoczesnej Gospodarki - ścieżka dla projektów z PMIB (FENG) | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-03-29

aaa

OPI ogłasza pierwszy nabór wniosków o udzielenie pomocy finansowej w ramach Działania 2.4 Badawcza Infrastruktura Nowoczesnej Gospodarki w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Konkurs dotyczy przedsięwzięć na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej (PMIB). Budżet konkursu wynosi 445 milionów złotych. Konkurs ma za zadanie wyłonić najlepsze projekty, które pozwolą na wzmocnienie zdolności badawczych i innowacyjnych polskich organizacji badawczych oraz wykorzystywanie zaawansowanych technologii, co stanowi cel Priorytetu 2 FENG. Dofinansowany będzie rozwój publicznej infrastruktury badawczej, a także rozwój kompetencji kadry naukowej w obszarze wykorzystania tej infrastruktury na rzecz przedsiębiorstw, komercjalizacji wyników badań i transferu technologii.

Kto może ubiegać się o finansowanie:

Nabór dedykowany jest projektom umieszczonym na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej (PMIB).

O dofinansowanie Projektów w ramach naboru mogą ubiegać się Wnioskodawcy należący do jednej z poniższych kategorii podmiotów:

• instytut naukowy PAN
  • instytut badawczy
  • międzynarodowy instytut naukowy
  • Centrum Łukasiewicz
  • instytut działający w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz
  • uczelnia publiczna
  • inny podmiot prowadzący głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły,

o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie

wyższym i nauce,

Projekt może być realizowany przez Wnioskodawcę samodzielnego albo przez konsorcjum. Wnioskodawca samodzielny albo lider konsorcjum musi mieć siedzibę w regionie słabiej rozwiniętym lub w regionie w okresie przejściowym, co obejmuje teren całej Polski poza regionem warszawskim stołecznym, zgodnie z treścią Regulaminu wyboru projektów.

Na co można otrzymać finansowanie:

Dofinansowany będzie rozwój publicznej infrastruktury badawczej. Dodatkowo projekty muszą zawierać działania, które wzmocnią kompetencje kadry naukowej w obszarach takich jak: wykorzystanie infrastruktury, komercjalizacja wyników prac badawczo-rozwojowych, transfer technologii, zarządzanie innowacjami.

Zakres tematyczny

Projekt dofinansowany w naborze musi wpisywać się w co najmniej jedną Krajową Inteligentną Specjalizację (KIS).

Termin składania wniosków:

Od 4 marca 2024 r. (godz. 9.00) do 22 lipca 2024 r. (godz. 16:00).

Termin składania wniosków może zostać skrócony, gdy wartość dofinansowania w złożonych wnioskach przekroczy 200% budżetu naboru.

Szczegółowe informacje na temat konkursu oraz dokumentacja konkursowa znajdują się na stronie konkursu.

Osoby do kontaktu z Centrum Zarządzania Projektami: Aleksandra Meksuła, Anna Frej