Zaproszenie do współpracy z Centrum Nauki Experyment w Gdyni | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-06-20

Zaproszenie do współpracy z Centrum Nauki Experyment w Gdyni

aaa

Centrum Nauki Experyment w Gdyni - samorządowa instytucja kultury, zajmująca się upowszechnianiem nauki poszukuje, wśród jednostek PG, partnerów do współpracy poprzez wspólne działania projektowe.

Centrum Nauki Experyment upowszechnia naukę poprzez następujące działania edukacji nieformalnej:

• wydarzenia i programy naukowe z udziałem naukowców: dla młodzieży, dorosłych, w tym seniorów oraz rodzin - wykłady, warsztaty, dyskusje;
  • interaktywne wystawy - pokazy naukowe, zwiedzanie z edukatorem, scenariusze lekcji dla szkół, animacja i edukacja z wykorzystaniem eksponatów, ścieżek zwiedzania oraz gier i quizów również przy pomocy aplikacji multimedialnych;
  • zajęcia edukacyjne: dla grup zorganizowanych, szkół, przedszkoli - pokazy naukowe, eksperymenty oraz gry czy quizy;
  • programy dla nauczycieli oraz coroczna konferencja środowisk edukacyjnych - "Edukacja w Akcji";
  • duże coroczne wydarzenia takie jak Noc Naukowców czy ScienceCom - adresowany do środowisk naukowych, studentów czy innowacyjnych przedsiębiorców - poświęcony komunikacji naukowej.

Aktywności te podejmowane są w formule stacjonarnej oraz wyjazdowej (również za granicą oraz podczas imprez takich jak m.in. Open'er Festival) oraz jako działania online.

W tematyce tych działań oraz w praktyce ich realizacji Centrum kładzie znaczny nacisk na kwestie związane z minimalizowaniem wpływu na środowisko, adaptacją do zmian klimatu i łagodzeniem skutków tych zmian.

Centrum Nauki Experyment współpracuje, podejmując wspólne projekty oraz dzieląc się wiedzą i doświadczeniami, z innymi centrami oraz muzeami nauki w kraju i za granicą korzystając z członkostwa w Europejskiej Sieci Muzeów i Centrów Nauki (ECSITE) oraz w Stowarzyszeniu Społeczeństwo i Nauka - SPIN, a także z wieloma polskimi i zagranicznymi uczelniami i placówkami badawczymi.

Centrum Nauki Experyment uczestniczyło w międzynarodowych projektach upowszechniających naukę - w programie Erasmus+ jako lider międzynarodowego konsorcjum centrów nauki, dwukrotnie w programie Interreg jako lider oraz partner oraz także dwukrotnie w programie Horyzont 2020 jako partner stowarzyszony europejskiej sieci ECSITE.

Osobą do kontaktu w zakresie powyższej oferty współpracy Centrum Nauki Experyment jest Pan Aleksander Pelka (e-mail: a.pelka@experyment.gdynia.pl).