Konkurs fotograficzny „Most Światłem Malowany” 2020 | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-12-14

Konkurs fotograficzny „Most Światłem Malowany” 2020

most
„Most Światłem Malowany”, zapoczątkowany w 2015 roku, jest jednym z flagowych wydarzeń Koła Naukowego Młodych Mostowców Politechniki Gdańskiej „Most Wanted”. Od tego czasu niezmiennie co roku gromadzi fanów fotografii oraz mostów.

Początkowo konkurs skierowany był jedynie do studentów polskich uczelni. Z uwagi jednak na duże zainteresowanie konkursem wśród miłośników fotografii spoza środowiska studenckiego od kilku lat podzielony jest na dwie kategorie: Student oraz Open. Podział na dwie kategorie umożliwił udział wszystkim, którzy w swoich zbiorach mają wyjątkowe zdjęcia obiektów mostowych. Dzięki temu wśród uczestników można znaleźć osoby z różnych grup wiekowych, a także z różnych profesji. Są wśród nich profesorowie, profesjonalni fotografowie, a także uczniowie szkół podstawowych i średnich. Werdykt wcale nie jest oczywisty. Nieraz zdarzało się, że zdjęcie wykonane przez fotografa znajdowało się w rankingu niżej niż zdjęcie wykonane przez młodego pasjonata, który swoim okiem potrafił uchwycić wyjątkowy kadr. Jednak aby nie tracić zupełnie pierwotnego charakteru i idei konkursu, postanowiono zostawić kategorię Student, do której prace mogą zgłaszać tylko studenci wszystkich uczelni wyższych w Polsce niezależnie od kierunku studiów.

Tematem prac konkursowych są szeroko pojęte obiekty mostowe. Most zgodnie z jedną z definicji ze Słownika języka polskiego oznacza „konstrukcję nadwodną łączącą brzegi rzeki, jeziora, zatoki itp., umożliwiającą przedostanie się na drugi brzeg”. Dla każdego inżyniera obeznanego z tematem most zawsze będzie oznaczał obiekt inżynierski zlokalizowany nad przeszkodą wodną. Konkurs dopuszcza jednak swobodną interpretację swojego tytułu, a tym samym pozwala na zgłoszenia prac przedstawiających wiadukty, kładki, estakady i inne elementy mogące zostać uznane za most. Dzięki temu obok prawdziwych, pięknych i dostojnych budowli mostowych, które zdecydowanie przeważają, w konkursie nieraz pojawiały się ciekawe instalacje, jak np. most z klocków, most z gałązek czy most drukowany na drukarce 3D, oświetlone w wyjątkowy sposób.

VI edycja konkursu pod wieloma względami była wyjątkowa – zyskała nowego współorganizatora, którym jest Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej, oraz patronat dr. inż. Andrzeja Niemierki. Tym samym konkurs studencki połączył się z konkursem organizowanym przez Związek Mostowców RP. Wydarzenie zrzeszyło łącznie 56 miłośników fotografii – amatorów, pasjonatów i profesjonalistów. Tradycyjnie niezależna komisja składająca się z profesjonalnych fotografów – członków Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego – wybrała najlepsze prace spośród 233 zgłoszonych zdjęć w obu kategoriach. Te najlepsze jak co roku ukażą się w albumie pokonkursowym. Tradycją jest, że co roku również zaprzyjaźniony z kołem prof. Zbigniew Cywiński, który jest specjalistą m.in. w dziedzinie estetyki mostów, wybiera najlepsze według niego zdjęcie. Przyznawana jest za nie specjalna nagroda. Dodatkowo, z uwagi na fuzję dwóch konkursów, prace zostały ocenione również przez niezależną komisję składającą się z członków Związku Mostowców RP. Wybrane przez nich prace trafiły do wydawanego co roku w ZMRP kalendarza. Co roku dużo emocji budzi również konkurs przeprowadzany dodatkowo na Facebooku. Wszyscy użytkownicy portalu mogą w nim wybierać zdjęcie, które najbardziej im się spodobało. Osoba, której zdjęcie otrzyma najwięcej lajków, oraz jedna osoba spośród głosujących otrzymają nagrodę specjalną.

Konkurs do tej pory połączony był z wernisażem organizowanym w holu Gmachu Głównego przed Biblioteką Politechniki Gdańskiej, podczas którego następowało uroczyste wręczenie nagród. Zdjęcia z konkursu ZMRP co roku prezentowane również były podczas Seminarium Mostowego w Rosnówku pod Poznaniem. Tam również wręczane były nagrody Związku. Z uwagi jednak na panujące obostrzenia w ubiegłym roku oba wydarzenia zostały odwołane. Mamy nadzieję, że ten rok będzie bardziej łaskawy dla wszystkich inicjatyw i prace konkursowe będą mogły zdobić korytarze Politechniki Gdańskiej.
W 2020 roku pierwsze miejsce w kategorii Student zdobyła praca pt. „Brama do nieznanego” Sebastiana Janickiego, drugie praca „Wędrujący most” Anny Zajkowskiej, a trzecie „Most kolejowy” Pauliny Wojciechowskiej. Przyznano także wyróżnienia dla Zuzanny Kuglasz za zdjęcie „Chwila odpoczynku – 6:21”, Natalii Marcinkiewicz za „Wiedeń 1” oraz dla Marka Stasika za zdjęcie „Nocny Motyl”. W kategorii Open zwyciężyło zdjęcie pt. „Star Wars” autorstwa Artura Wysockiego, na drugim miejscu uplasowała się praca Marka Henrika „Lustrzane odbicie”. Trzecie miejsce oraz dwa wyróżnienia zdobyły kolejno prace „Powiew wiatru nad mostami”, „Most w budowie” oraz „Jesienne odloty”, wszystkie autorstwa Romana Hudzika. Wyróżnienie zdobyła też praca Jakuba Grochowskiego „Most Siekierkowski o poranku”. Swoje nagrody przyznał także Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej, nagradzając pierwszym miejscem Jakuba Grochowskiego również za „Most Siekierkowski o poranku”. Kolejne miejsca zdobyły prace „Wędrujący most” Anny Zajkowskiej oraz „Z żabiej perspektywy” Katarzyny Mujty. ZMRP przyznało również trzy wyróżnienia dla prac „Oświecony” Artura Wysockiego, „Mostek na Wierzycy koło Gniewa” Romana Hudzika oraz „Most zwodzony” Bartłomieja Szymerskiego. Jak co roku swoje wyróżnienie przyznał także prof. Zbigniew Cywiński, który wyróżnił pracę Romana Hudzika „Tczewski Most o wschodzie”. W głosowaniu internautów zwyciężyły fotografie „Wędrujący most nocą” Anny Zajkowskiej oraz „Most pod drogą mleczną” Katarzyny Mujty. Laureatom oraz wyróżnionym serdecznie gratulujemy.

W tym roku ostatnie zgłoszenia konkursowe dotarły do nas 3 listopada. Wszystkich, którzy chcieliby poznać zwycięzców oraz zobaczyć tegoroczne prace, zapraszamy do zapoznania się z profilem koła na portalu Facebook: www.facebook.com/knmostwanted.

Monika Bartoszczyk / Koło Naukowe Most Wanted     Anna Banaś / Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska
anna.banas@gmail.com

161 wyświetleń