Golf na uczelni? Dlaczego nie? | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-11-03

Golf na uczelni? Dlaczego nie?

golf
Fot. Włodzimierz Kubiak
Żyjemy w dynamicznych czasach i to, co kiedyś wydawało się mrzonką, staje się faktem i udziałem wielu z nas. Podobnie jak kiedyś tenis uważany był za sport burżuazyjny, tak do tej pory często golf jest postrzegany jako sport dla bogaczy. Nic bardziej mylnego, porównując chociażby z narciarstwem, w przypadku którego tygodniowy wyjazd kosztuje kilka tysięcy złotych. Za taką kwotę można bez mała rok grać w golfa.

Ale przechodząc do rzeczy, jako że przykład idzie z góry, z inicjatywy Dyrekcji Centrum Sportu Akademickiego oraz dzięki przychylności władz uczelni od początku roku akademickiego 2022/2023 w ramach zajęć WF dla studentów odbywała się nauka gry w golfa. Wykorzystano do tego celu istniejące obiekty CSA PG. W semestrze zimowym do dyspozycji była hala tenisowa, w której ćwiczono putting, krótką grę oraz swing, czyli zamach golfowy. Przy sprzyjającej pogodzie zajęcia odbywały się również na boisku piłkarskim ze sztuczną nawierzchnią. W semestrze letnim ćwiczono na trawiastym boisku lekkoatletycznym oraz na tartanie krótką grę i putting. Zajęcia prowadził mgr Włodzimierz Kubiak, członek PGA Polska, organizacji europejskiej skupiającej zawodowych trenerów gry w golfa.
Ponieważ część studentów zakończyła zajęcia po pierwszym semestrze, a pragnęła kontynuować swoją przygodę z golfem, grupa inicjatywna założyła sekcję golfa, co pozwoliło dalej doskonalić nabyte umiejętności gry. Ukoronowaniem zajęć był wyjazd na pole golfowe z prawdziwego zdarzenia, gdzie można było sprawdzić nabyte wcześniej umiejętności i poczuć prawdziwy smak golfa. Wrażenia, jak można wnosić z relacji uczestników, przerosły oczekiwania. Z pewnością wszyscy przekonali się, jak można ciekawie i w aktywny sposób spędzić czas na łonie natury w dobrym towarzystwie. Ponadto grupa chętnych podjęła zamiar zdobycia zielonej karty (egzamin z gry, reguł, etykiety i bezpieczeństwa) uprawniającej do samodzielnej gry na polu golfowym. Jak widać, rzucone ziarno trafiło na podatny grunt.

Włodzimierz Kubiak
golfakademia@wp.pl