Zielony kampus PG | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-06-24

Zielony kampus PG

Zielony kampus PG
Zielony kampus PG Fot. materiały PG

Żywokost lekarski (łac. Symphytum officinale L.) to roślina o niezwykłych właściwościach leczniczych, znana w tradycji ludowej jako „kosztywał”, już w starożytności była stosowana w przypadku urazów układu kostno-szkieletowego, oparzeń czy stanów zapalnych tkanek. Obecnie ta znana roślina lecznicza przeżywa odrodzenie i można ją znaleźć na terenie kampusu PG. W którym miejscu? My już to wiemy!

21 czerwca 2022 r. uczestnicy I i II edycji warszatów EkoPG mieli niecodzienną możliwość zapoznania się z przepiękną roślinnością na terenie kampusu PG i jego "zielonych" tajemnicach. Pan Andrzej Korolko z Sekcji Ogrodniczej Działu Gospodarczego PG, który zajmuje się terenami zielonymi, oprowadził nas po zakamarkach kampusu, pokazując bogactwo tutejszych roślin, uratowane krzewy, najstarsze drzewa, naturalne łąki kwietne i miejsca pełne pachnących ziół. Zobaczyliśmy też zielone skwery, którymi oddolnie zajmują się pracownicy różnych Wydziałów.

W czasie naszej wyprawy mieliśmy też okazję usłyszeć o pracy studentów, którzy od lutego br. pomagają naszym ogrodnikom. Tymoteusz Warmiak, student WFTiMS, z Koła Ogrodniczo-Studenckiego KOS PG  opowiedział o projekcie i wykonaniu łąki kwietnej na PG. W przyszłym roku studenci planują zazielenić teren przed Gmachem Głównym oraz opracować różne sposoby na zbieranie wody deszczowej. Będą również brali udział w sadzeniu drzewek owocowych, a także chcieliby stworzyć "warzywne balkony" w Bratniaku.

Grupa pracowników reprezentujących różne jednostki PG z dużym zainteresowaniem słuchała ciekawostek o roślinach i drzewach na terenie PG. Pojawiły się nowe pomysły do zazielenienia kampusu czy wykorzystania wody deszczowej. Dziękujemy za wspólny EkoSpacer. Kolejne inicjatywy już wkrótce!

62 wyświetleń