Kolejne deszczówki na kampusie PG | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-07-01

Kolejne deszczówki na kampusie PG

Deszczówki na PG Fot. materiały PG
Deszczówki na PG Fot. materiały PG
Woda należy do najważniejszych zasobów naturalnych na Ziemi. Kluczowe jest zatem podjęcie działań służących ochronie jej zasobów. Wg ONZ obecnie ponad 2 miliardy ludzi żyje na obszarach, gdzie istnieje ryzyko ograniczonego dostępu do wody pitnej. Szacuje się, że do 2050 roku co najmniej co czwarta osoba na świecie będzie mieszkać w kraju dotkniętym chronicznym lub okresowym deficytem wody pitnej. Susza dotyka jedne z najbiedniejszych rejonów świata, co tylko potęguje występowanie głodu i niedożywienia.  

Zużycie wody to ważny aspekt wykorzystania zasobów na terenie Politechniki Gdańskiej. Związane jest to z dużą liczbą studentów i pracowników codziennie przebywających na terenie kampusu i koniecznością zachowania odpowiedniej higieny sanitarnej. Zależy nam na znaczącym zmniejszeniu zużycia wody. Będziemy dążyć do instalowania urządzeń sanitarnych w budynkach PG pozwalających na zużycie mniejszej ilości wody. Obecnie działamy na rzecz retencjonowania i wykorzystania wody deszczowej na terenie naszego kampusu.

W ostatnim czasie zainstalowaliśmy 10 zbiorników o pojemności 360 litrów w celu zbierania wody deszczowej wykorzystywanej do podlewania. Zebrana woda jest już wykorzystywana przez ogrodników z Sekcji Ogrodniczej Działu Gospodarczego PG do podlewania pobliskich terenów zielonych, niedawno posadzonych drzew oraz wolno stojących donic z kwiatami.

Zbiorniki znajdziemy w poniższych lokalizacjach:

1. Dział Promocji, budynek nr 2 - 1 szt.

2. Żelbet, budynek nr 21 - 1 szt.

3. Chemia A, budynek nr 6 - 2 szt.

4. Tył Gmachu Głównego, budynek nr 1 - 2 szt.

5. Chemia D, budynek nr 13 - 2 szt.

6. ETI A, budynek nr 41 - 2 szt.

Liczymy na obfite deszcze!

32 wyświetleń