Konferencja Baltic Windustry – spotkanie biznesu i nauki | Politechnika Gdańska

Konferencja Baltic Windustry – spotkanie biznesu i nauki

Konferencja Baltic Windustry
Fot. Maciej Dzwonnik/PG
Pierwsze farmy wiatrowe mają pojawić się na Bałtyku w 2026 roku, a jednym z głównych celów Politechniki Gdańskiej jest wzmocnienie szerokiej współpracy w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. 8 września na PG odbyła się międzynarodowa konferencja „BalticWindustry: Industrial Research in Offshore Wind”, podczas której naukowcy i przedstawiciele przemysłu dyskutowali na temat korzyści wynikających z połączenia nauki z biznesem.

Wydarzenie było skierowane również do studentów, którzy stoją przed wyborem swojej drogi zawodowej.

–  Energia odnawialna, pochodząca m.in. z morskich farm wiatrowych to jeden z obszarów gospodarczych o największym potencjale i najszybciej się rozwijających. Naszym celem jest zbudowanie pewnego rodzaju ekosystemu, w którym  nauka jeszcze efektywniej będzie współpracować z biznesem – podkreślił prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.–

Wpływ współpracy

Konferencja została podzielona na trzy sesje dotyczące administracji, biznesu i nauki. Uczestnicy poruszyli kwestie finansowania prac badawczo-przemysłowych, możliwości uzyskania przewagi konkurencyjnej w efekcie wdrożenia wyników prac badawczych w obszarze offshore, a także przykładów wspólnych projektów naukowo-przemysłowych.

– Program konferencji został przygotowany tak, aby pokazać, w jaki sposób współpraca przemysłowo- badawcza generuje konkretne rozwiązania opracowane na bezpośrednie zapotrzebowanie przemysłu – mówił dr hab. inż. Marcin Łuczak, dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej.

Podpisanie listu intencyjnego

Przed konferencją odbyło się podpisanie listu intencyjnego dotyczącego współpracy Politechniki Gdańskiej z PGE Baltica w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. PGE Baltica została partnerem studiów podyplomowych na kierunku Morska Energetyka Wiatrowa, prowadzonych na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.

Organizatorami konferencji byli Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG oraz Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Patronatem honorowym objęli wydarzenie prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej oraz Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

5 wyświetleń