Będziemy zarabiać za bycie ekologicznym? | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-10-06

Będziemy zarabiać za bycie ekologicznym?

Greencoin
Wynagradzać ekologiczne zachowania za pomocą waluty Greencoin – taki śmiały pomysł mają badacze i aktywiści projektu Greencoin. Międzynarodowe konsorcjum już w 2023 chce przetestować w Gdańsku system alternatywnej waluty, która zmieni nasze zachowania  i oblicze naszych miast.

Międzynarodowy projekt, realizowany pod kierownictwem mgr. inż. arch. Kacpra Radziszewskiego z Politechniki Gdańskiej, otrzymał dofinansowanie od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem badań jest opracowanie alternatywnej do systemu monetarnego waluty, nagradzającej i kształtującej prośrodowiskowe zachowania mieszkańców Gdańska.

– Założenia projektu są wielowymiarowe – tłumaczy naukowiec – Chcemy, by przyczynił się on do zmiany nawyków mieszkańców Gdańska, jak i miał wpływ na zmniejszenie nierówności społecznych, poprzez nagradzanie użytkowników systemu bazując na ich zachowaniu oraz postawie, niezależnie od sytuacji ekonomicznej.

Idea projektu powstała podczas warsztatów IdeaLab, które odbyły się na początku 2020 roku z inicjatywy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Norweskiej Rady Badań. Wśród członków warsztatów byli przyszli liderzy projektu, reprezentujący Politechnikę Gdańską, Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto, Uniwersytet w Stavanger, Szkołę Główną Handlową w Warszawie, Akademię Pedagogiki Specjalnej oraz Uniwersytet Metropolitalny w Oslo.

26 września 2022 r. na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej odbyło się spotkanie koordynatorów projektu z partnerami strategicznymi:  Związkiem Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, Politechniką Gdańską, Uniwersytetem Gdańskim, Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Centrum Nauki Experyment oraz Olivia Centre. Spotkanie prowadzili dr inż. arch. Piotr Czyż z Wydziału Architektury PG oraz Małgorzata Romanowska i Iga Perzyna ze Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto.

Marta Jankowska oraz Agnieszka Piotrowicz z Centrum Analiz Strategicznych PG przedstawiły dotychczasowe działania PG w obszarze realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju na PG, w tym budowania wspólnoty wewnątrz organizacji oraz działaniach proekologicznych.

Warsztaty pozwoliły na zapoznanie się z projektem Greencoin. Liczymy na kontynuację współpracy w kolejnych miesiącach.