Spitsbergen challenge – wyprawa naukowa | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-02-22

Spitsbergen challenge – wyprawa naukowa

Projekt "Spitsbergen challenge – wyprawa naukowa do Arktyki" rozpoczęty.

Studenci z KNS PG Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska „MIŚ” rozpoczęli pracę w projekcie „Spitsbergen challenge” wyprawa naukowa do Arktyki, który uzyskał dofinansowanie w trzeciej edycji programu PLUTONIUM SUPPORTING STUDENT RESEARCH TEAMS.

Celem naukowym projektu jest rozpoznanie zmian zachodzących w środowisku Arktyki, natomiast cel dydaktyczny to zdobycie doświadczenia w pracy w międzynarodowych i interdyscyplinarnych projektach naukowych oraz upowszechnianie wiedzy dotyczącej zmian klimatycznych.

Dzięki współpracy z  Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie, studenci mają możliwość pracy na statku badawczym R/V „Oceania”. Właśnie wyruszyli w rejs badawczy z naukowcami z Pracowni Oceanografii Obserwacyjnej Zakładu Dynamiki Morza w ramach projektów Argo Polska, Sufmix i działalności statutowej Zakładu. Badania prowadzone podczas rejsu obejmować będą hydrodynamikę i fizykochemię wód Morza Bałtyckiego. Pomiary będą odbywać się wzdłuż osi od Głębi Bornholmskiej przez Rynnę Słupską aż do Głębi Gdańskiej.

Rejs zimą po Morzu Bałtyckim to okazja do zdobycia doświadczenia w pracy terenowej, które jest niezbędne podczas badań w warunkach polarnych.

Zapraszamy do śledzenia relacji z rejsu na Facebooku i Instagramie.

Realizacja projektu wpisuje się w 13. cel zrównoważonego rozwoju ONZ: Działania w dziedzinie klimatu.