Światowy Dzień Roweru | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-06-05

Światowy Dzień Roweru

rowery
Światowy Dzień Roweru, który obchodzony jest 3 czerwca, został ustanowiony w 2018 roku przez zgromadzenie ONZ.

Rezolucja Parlamentu Europejskiego dotycząca transportu rowerowego

Przy okazji tego dnia, warto podkreślić, jak uniwersalnym i przyjaznym środowisku środkiem transportu jest rower. Należy także zwrócić uwagę na trudności, jakie napotykają użytkownicy jednośladów na co dzień. Na korzyści, które niesie ze sobą jazda na rowerze, zwraca uwagę Parlament Europejski w rezolucji dotyczącej unijnej strategii transportu rowerowego, która została przyjęta 16 lutego 2023 r.

Wśród zalet jazdy na rowerze, które zostały wymienione w dokumencie, są mi.in. poprawa stanu zdrowia, zmniejszenie zagęszczenia ruchu drogowego i zanieczyszczenia hałasem, wzrost gospodarczy oraz korzyści środowiskowe i społeczne. W rezolucji wymieniono także ograniczenia w infrastrukturze rowerowej, które mają wpływ na przyciągnięcie nowych użytkowników jednośladów, takie jak brak bezpiecznych parkingów i środków zabezpieczających przed kradzieżą a także niewystarczająca liczba ścieżek rowerowych. Jak wskazuje dokument, dla pełnego wykorzystania potencjału transportu rowerowego w miastach, istotna jest także synergia między transportem rowerowym a innymi środkami transportu, taka jak m.in. wzrost liczby miejsc do przewozu jednośladów w pociągach a także wzrost liczby miejsc parkingowych dla rowerów na stacjach i węzłach przesiadkowych. 

Dokument ponadto zobowiązuje Komisję Europejską do działań na rzecz podwojenia liczby kilometrów przejechanych rowerami w Europie do 2030 r.

Życzymy wszystkim rowerzystom i rowerzystkom  wielu przejechanych kilometrów! Do zobaczenia na trasie.

70 wyświetleń