Światowy Dzień Wellbeingu | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-09-06

Światowy Dzień Wellbeingu

wellbeing
Zdrowie psychiczne jest nierozłącznym elementem zdrowia i dobrego samopoczucia. 8 września obchodzimy Światowy Dzień Wellbeingu. 

Zdrowie psychiczne jest także podstawowym prawem człowieka, które Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa jako stan dobrego samopoczucia psychicznego, który umożliwia ludziom radzenie sobie ze stresem w życiu, korzystanie ze swoich umiejętności, dobrą naukę i dobrą pracę oraz wnoszenie wkładu na rzecz swojej społeczności. 

Cebulowa teoria szczęścia

Jedną z teorii w psychologii, która dotyczy dobrostanu człowieka, jest Cebulowa teoria szczęścia, w której szczęście porównane jest do cebuli i jej warstw.

grafika

Wola życia- jest najgłębszą i najtrwalszą warstwą, która określa ogólny, indywidualny poziom szczęścia, który jest uwarunkowany genetycznie, jest poza naszą kontrolą i utrzymuje się na zbliżonym poziomie przez całe życie. Wola życia to siła, która pozwala podnieść się po kryzysach, wrócić do równowagi i żyć dalej.

Dobrostan subiektywny – wellbeing – czyli ogólne poczucie szczęścia będące sumą pozytywnych rzeczy, które nas spotkały i spotkają w przyszłości.

Satysfakcje cząstkowe- warstwa najbardziej podatna na wahania, która jest odpowiedzialna za bieżące sukcesy i porażki w różnych obszarach naszego życia. Jej poziom ma wpływ na dobrostan subiektywny.

Wellbeing na PG

Od listopada 2023 r. nasza Uczelnia, jako członek konsorcjum ENHANCE, będzie koordynował jeden z kluczowych obszarów tematycznych w projekcie ENHANCE+, którym jest Human Dimension. Efektem realizacji projektu na PG będzie szereg działań planowanych na lata 2024-2027, które będą uwzględniać w większym stopniu szeroko rozumiane potrzeby rozwojowe pracowników administracyjnych, naukowych i dydaktycznych.

Na dobre samopoczucie można wpływać na wiele sposobów w zależności od indywidualnych potrzeb. Może to być regularna dawka ruchu, kontakt z przyrodą, zbilansowana dieta, regularne posiłki, odpoczynek, kontakt z życzliwymi osobami, czas poświęcony na hobby. Istotne, by słuchać swojego organizmu i uwzględniać jego potrzeby w codziennym życiu. Wypoczęty, spełniony i szczęśliwy człowiek będzie lepszym pracownikiem, przyjacielem, rodzicem, partnerem.

244 wyświetleń