PLAN-B- nowy projekt ze środków programu UE "Horyzont Europa" | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-02-26

PLAN-B- nowy projekt ze środków programu UE "Horyzont Europa"

Projekt PLAN-B
PG została partnerem międzynarodowego konsorcjum w nowym projekcie PLAN-B (Droga do przeciwdziałania negatywnemu wpływowi zanieczyszczenia światłem sztucznym i hałasem na różnorodność biologiczną i ekosystemy lądowe), który jest finansowany ze środków programu UE „Horyzont Europa”.

Czteroletnie, multidyscyplinarne badania, koordynowane przez Uniwersytet w Gandawie, rozpoczęły się w styczniu. Na Politechnice Gdańskiej projekt będzie realizowany przez Wydział Architektury i Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska. Kierownikami projektu na PG są: dr inż arch. Karolina M. Zielińska-Dąbkowska (WA), która została zaproszona do współpracy przez członków konsorcjum i wspólnie z nimi napisała zwycięski wniosek oraz dr inż. Paweł Tysiąc (WILiŚ).

Jak podkreśla dr inż. arch. Zielińska-Dąbkowska, realizacja multidyscyplinarnego projektu PLAN-B ma zapewnić lepsze zrozumienie oraz wsparcie redukcji wpływu zanieczyszczenia światłem sztucznym i hałasem na lądową różnorodność biologiczną i usługi ekosystemowe. Ponadto ma pomóc w stworzeniu warunków sprzyjających wspieraniu i udoskonalaniu działań zaplanowanych w unijnej strategii ochrony bioróżnorodności oraz w zapewnieniu nowej ścieżki prowadzącej do osiągnięcia międzynarodowych celów w tym obszarze.

W ramach realizacji projektu przewidziano współpracę z partnerami z Europy i świata (m.in. z Brazylii), kluczowymi sieciami (np. Biodiversa+) oraz z  zespołem realizującym siostrzany projekt Horyzont Europa Aquaplan, dotyczący różnorodności biologicznej i ekosystemów wodnych. Oprócz Politechniki Gdańskiej z Polski w projekcie uczestniczy Miasto Gdańsk.