Projekt budynku wspierającego biorytm użytkowników najlepszy w konkursie PLEA | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-03-21

Projekt budynku wspierającego biorytm użytkowników najlepszy w konkursie PLEA

PLEA
Studenci Wydziału Architektury PG: Jan Momot i Mateusz Płudowski zdobyli pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie PLEA Sustainability & Resilience Student Design Competition 2024 za projekt, zrealizowany w ramach przedmiotu obieralnego "Daylight in Architecture" pod kierunkiem dr inż. Natalii Sokół.

Projekt "Circadian retreat house in Bieszczady" został wyróżniony w kategorii „Skala definicji” (budynek lub zamknięta przestrzeń publiczna). Podczas pracy projektowej autorzy projektu analizowali, w jaki sposób zaprojektować formę budynku, aby ograniczyć zużycie oświetlenia elektrycznego na rzecz oświetlenia dziennego, które wpływa na prawidłowe funkcjonowanie rytmów okołodobowych użytkowników. Zastosowane podejście, charakteryzujące się wrażliwością projektową na potrzeby użytkowników oraz rozwiązaniami efektywnymi biologicznie, nie tylko wyróżniło się spośród innych zgłoszeń, ale również zaprezentowało zaawansowaną wiedzę oraz umiejętności studentów w dziedzinie zrównoważonej architektury.

Studenci nie tylko wykazali się innowacyjnym podejściem do wykorzystania światła naturalnego, ale także podkreśli rolę, jaką innowacyjna architektura może odgrywać w tworzeniu przyjaznych i zrównoważonych środowisk do życia i odpoczynku.

Więcej o konkursie PLEA znajduję się w linku.

14 wyświetleń