Projekt wdrażania rozwiązań gospodarki obiegu zamkniętego | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-10-23

Projekt wdrażania rozwiązań gospodarki obiegu zamkniętego

Zrównoważony Rozwój PG
Prof. dr hab. inż. Magdalena Gajewska, Fot. Kazimierz Netka
Prof. dr hab. inż. Magdalena Gajewska z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska jest kierownikiem projektu wdrażania rozwiązań gospodarki obiegu zamkniętego zwiększających efektywność wykorzystania zasobów w usługach komunalnych (Promoting circular economy approaches that increase the resource efficiency of municipal services – Circular MuSe) o wartości 1 419 656, 00 EUR

Celem projektu jest zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów w usługach komunalnych na terenie Południowego Bałtyku. Projekt przyczyni się do opracowania rozwiązań i strategii do ograniczenia zużycia surowców i redukcji odpadów dzięki ponownemu wykorzystaniu materiałów w łańcuchach dostaw. Zakłada się, że dzięki jego realizacji wzrośnie świadomość i wiedza oraz poprawi się efektywność wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) w sektorze komunalnym.

W ramach projektu zostaną również zebrane i udostępnione najlepsze praktyki, a także opracowane narzędzia edukacyjne oraz wsparcia dla przedsiębiorstw komunalnych. Projekt stanowi innowacyjną odpowiedź na wyzwania związane z ochroną środowiska i efektywnym zarządzaniem zasobami, uwzględniając specyficzne potrzeby mniejszych miast i terenów wiejskich w regionie Południowego Bałtyku.

Wartość dofinansowania: 1 135 724,80 EUR

Okres realizacji: 01.07.2024 – 30.06.2027

Partnerzy: Ekofabryka Wejherowo (Polska), Kalmar Municipality (Szwecja), Via University Collage (Dania), Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk (Polska), Klaipeda University (Litwa)