Program Nitrogenium Supporting Excellence In Publishing stanowi element realizacji zadań programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”  w zakresie podniesienia poziomu jakości działalności naukowej uczelni. Jego celem jest wsparcie przy  publikowaniu wyników badań pracowników i doktorantów PG w najlepszych, światowych czasopismach naukowych.

Dla kogo? 

Program skierowany jest do pracowników Politechniki Gdańskiej oraz doktorantów. ​

Co można zyskać?

Premie finansowe są przyznawane z tytułu opublikowania artykułu w roku 2025 w czasopiśmie naukowym spełniającym następujące warunki:  

a) znajdującym się w pięciu najwyższych percentylach (99%–95%) swojej kategorii wg klasyfikacji Scopus;  

b) status przynależności tego czasopisma do grupy najlepszych światowych periodyków naukowych jest potwierdzony najwyższą możliwą punktacją (200 pkt.) w aktualnie obowiązującym wykazie czasopism naukowych MNiSW;

c) dyscyplina naukowa przypisana czasopismu w wykazie MNiSW wskazanym w § 2 ust. 1b podlega na Politechnice Gdańskiej ewaluacji przez Komitet Ewaluacji Nauki.

2. Premia nie jest przyznawana w sytuacjach, kiedy:

a) z tytułu opublikowania artykułu nie zostaje powiększony dorobek publikacyjny Uczelni, który będzie brany pod uwagę w ewaluacji jakości działalności naukowej za okres 2022–2025,  z powodu wcześniejszego wypełnienia limitu slotów przez wszystkich autorów tej publikacji  z Uczelni; lub  

b) stwierdzono/potwierdzono fakt powstania publikacji w wyniku działania niezgodnego  z zasadami etyki publikacyjnej (w tym m.in. wykorzystywanie tzw. paper mills, fikcyjnego współautorstwa, wykorzystania farm/spółdzielni cytowań oraz metod zwanych „sneaked references” lub działania w ramach tzw. spółdzielni publikacyjnych).

3. Premia finansowa za artykuł wynosi 20 000 PLN brutto, jeżeli czasopismo znajduje się w percentylu 99%, 15 000 PLN brutto, jeżeli czasopismo znajduje się w percentylach 98–97% oraz 12 000 PLN brutto, jeżeli czasopismo znajduje się w percentylach 96–95%.  

4. Premię finansową uzyskują wszyscy autorzy publikacji będący pracownikami Uczelni, którzy nie mają wypełnionego limitu slotów lub będący doktorantami Uczelni, pod warunkiem, że w artykule występuje afiliacja Uczelni tegoż autora.  

W przypadku: a) pojedynczego autora z Uczelni – uzyskuje on całość premii;

b) większej liczby współautorów z Uczelni – premia jest dzielona pomiędzy nich na zasadzie udziałów twórczych, zadeklarowanych w Moja PG, wynikających ze wspólnego oświadczenia współautorów lub w przypadku braku takiego oświadczenia, na zasadzie równych udziałów;

c) pojedynczego autora z Uczelni publikacji wieloautorskiej, gdzie współautorzy reprezentują uczelnie/instytucje zagraniczne – premia za daną publikację wynosi 1/3 kwoty premii zgodnie z ust. 3;

d) mniejszej liczby współautorów z Uczelni niż liczba współautorów reprezentujących uczelnie/instytucje zagraniczne – premia za daną publikację wynosi 1/2 kwoty premii zgodnie  z ust. 3. Premia jest dzielona pomiędzy współautorów z Uczelni na zasadzie udziałów twórczych, zadeklarowanych w Moja PG, wynikających ze wspólnego oświadczenia współautorów lub  w przypadku braku takiego oświadczenia, na zasadzie równych udziałów. Premia dla doktoranta, uczestnika Szkoły Doktorskiej PG/Szkoły Doktorskiej Wdrożeniowej PG,  z tytułu udziału w publikacji wieloautorskiej przyznawana jest wyłącznie wówczas, jeżeli tematyka publikacji ma związek z tematyką doktoratu realizowanego w Szkole Doktorskiej PG/Szkole Doktorskiej Wdrożeniowej PG, co zostanie potwierdzone pisemnym oświadczeniem przez promotora.

5. W przypadku pracowników Uczelni premia jest wypłacana w formie właściwego składnika wynagrodzenia określonego w regulaminie wynagrodzeń, natomiast w przypadku doktorantów Uczelni – w postaci stypendium z własnego funduszu stypendialnego Politechniki Gdańskiej.  

6. Premia przyznana za artykuł z tytułu pracy, w którym wykorzystano fałszywe dane lub wyniki badań empirycznych, lub stwierdzono stosowanie innych nieetycznych praktyk, czego efektem była retrakcja publikacji przez redakcję czasopisma, podlega zwrotowi w całości na konto Uczelni. 

Jak aplikować?

Nabór ciągły trwa cały rok od momentu wejścia w życie zarządzenia Rektora na dany rok
Wnioski można składać poprzez stronę Moja PG w module Granty.

  • Wniosek powinien obowiązkowo zawierać załączniki: 

         -    wydruk tzw. fiszki z systemu MojaPG,

         -     potwierdzenie pozycji czasopisma w odpowiednich percentylach w swojej kategorii w bazie Scopus,

         -    potwierdzenie punktacji oraz przypisanej dyscypliny naukowej czasopisma w wykazie MNiSW,

         -    podpisany i wypełniony przez współautorów z PG  załącznik Procentowe Oświadczenie Współautorów (aktualny wzór  załączników znajduje się na stronie programu w  czerwonej ramce).

  • Załącznik powinien być podpisany przez wszystkich współautorów artykułu z Uczelni.
  • Wniosek może zostać złożony dopiero po opublikowaniu artykułu w jego końcowej formie w roku 2025.
  • Składając wniosek w systemie należy wybrać:
               - Typ programu - Wspieranie działalności publikacyjnej 
               - Program - Nitrogenium Supporting Excellence In Publishing
               - Nabór - Nitrogenium 2025

Regulamin    FAQ   Złóż wniosek