Granty na granty – promocja jakości IV (Horyzont Europa) | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-10-13

Granty na granty – promocja jakości IV (Horyzont Europa)

aaa

Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki
ubiegających się o granty finansowane ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej na realizację projektów w ramach programów badawczych Unii Europejskiej, w tym pracowników tych podmiotów, zaangażowanych w opracowywanie wysokiej jakości wniosków o przyznanie tych grantów, zwanych dalej „wnioskami projektowymi”.

Warunki udziału w przedsięwzięciu Ministerstwa Edukacji i Nauki:

1. Złożenie przez wnioskodawcę wniosku projektowego na wezwanie konkursowe Komisji Europejskiej, zwanej dalej „KE”, innego podmiotu przez nią upoważnionego albo Europejskiej Rady do Spraw Badań Naukowych (European Research Council), zwanej dalej „ERC”, opublikowane na stronie internetowej pod adresem: ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/home (w tzw. Portalu uczestnika) w ramach bieżącej perspektywy finansowej w:
    1) Programie Badawczo-Szkoleniowym Euratom (Euratom Research and Training Programme);
    2) Programie Ramowym Unii Europejskiej Horyzont Europa, z uwzględnieniem projektów finansowanych w ramach Partnerstw Europejskich i misji, z wyjątkiem:
    a) partnerstw współfinansowanych (Co-funded European Partnerships),
    b) grantów indywidualnych w ramach działań Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA),
    c) projektów typu KIC (Knowledge and Innovation Communities) finansowanych przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT),
    d) projektów dedykowanych NCP Network.
  2. Wniosek projektowy, o którym mowa w ust. 1, może dotyczyć rodzajów projektów
    (obszarów interwencyjnych), o których mowa w załączniku do komunikatu.
  3. Występowanie przez wnioskodawcę we wniosku projektowym złożonym na wezwanie konkursowe:
    1) KE albo innego podmiotu przez nią uprawnionego – w roli:
    a) koordynatora projektu zgłoszonego do realizacji w ramach międzynarodowego albo krajowego konsorcjum,
    b) koordynatora pakietu albo pakietów w projekcie zgłoszonym do realizacji w ramach międzynarodowego albo krajowego konsorcjum (WP leader),
    c) samodzielnego wnioskodawcy (single applicant),
    d) ubiegającego się o status beneficjenta projektu typu Maria Skłodowska-Curie COFUND;
    e) współkoordynatora pakietu albo pakietów w projekcie zgłoszonym do realizacji w ramach międzynarodowego albo krajowego konsorcjum (WP co-leader).
    2) ERC – w roli instytucji goszczącej naukowca (głównego badacza – Principal Investigator, PI) realizującego grant ERC.
  4. Uzyskanie przez wniosek projektowy:
    1) ostatecznej oceny KE na poziomie co najmniej progu Threshold, przy czym w przypadku gdy:
    a) zasady oceny ustanowione przez KE określają poziom Threshold dla poszczególnych kryteriów oceny, wymagane jest uzyskanie co najmniej poziomu progu Threshold w każdym z tych kryteriów,
    b) wniosek projektowy jest wynikiem uzupełnienia lub poprawienia wniosku projektowego, w związku z którym zostało przyznane finansowanie w ramach jednej z wcześniejszych edycji przedsięwzięcia „Granty na granty”, wymagane jest uzyskanie ostatecznej oceny KE na poziomie wyższym od poprzedniego;
    2) oceny na poziomie A w I etapie konkursu o grant ERC i zaproszenia do II etapu konkursu, a w przypadku konkursu ERC – Proof of Concept (PoC) – ostatecznej oceny na poziomie A.
  5. Wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek o przyznanie wsparcia w ramach
    przedsięwzięcia, zwany dalej „wnioskiem”, dotyczący każdego wniosku projektowego
    spełniającego wymagania, o których mowa w ust. 4, bez względu na występowanie
    w tym wniosku projektowym równocześnie w rolach koordynatora projektu
    zgłoszonego do realizacji w ramach międzynarodowego albo krajowego konsorcjum
    i koordynatora pakietu albo pakietów w projekcie zgłoszonym do realizacji w ramach
    międzynarodowego albo krajowego konsorcjum (WP leader). W przypadku uzupełnienia lub poprawienia wniosku projektowego wnioskodawca może złożyć
    uzupełniony lub poprawiony wniosek tylko raz.

Maksymalna wysokość dofinansowania zależy od roli instytucji w projekcie, składanym do konkursu organizowanego przez KE lub ERC. Wysokości maksymalne:

• Koordynator projektu zgłoszonego do realizacji w ramach międzynarodowego albo krajowego konsorcjum – 30 000 PLN;
  • Koordynator pakietu albo pakietów w projekcie zgłoszonym do realizacji w ramach międzynarodowego albo krajowego konsorcjum (WP leader) – 15 000 PLN;
  • Samodzielny wnioskodawca (single applicant) – 20 000 PLN;
  • Ubiegający się o status beneficjenta projektu typu Maria Skłodowska-Curie COFUND – 20 000 PLN;
  • Ubiegający się o status instytucji goszczącej naukowca realizującego grant ERC (PI) – 40 000 PLN

Nabór prowadzony jest od dnia 26 września 2022 r.

Wniosek składa się w terminie 60 dni od dnia otrzymania ostatecznej oceny wniosku projektowego dokonanej przez KE albo zaproszenia do II etapu konkursu o grant ERC.

W przypadku wniosku projektowego, którego ocenę KE (albo zaproszenie do II etapu konkursu o grant ERC w ramach programu ramowego pn. Horyzont Europa) wnioskodawca otrzymał przed dniem 26 września 2022 r., wniosek składa się w terminie 60 dni od dnia rozpoczęcia przyjmowania wniosków.

UWAGA! Nabór jest prowadzony w systemie ciągłym!!!

Zgłoszenia projektów w formie elektronicznej poprzez system MojaPG należy przekazać do Centrum Zarządzania Projektami do weryfikacji najpóźniej do 14 dni przed terminem złożeniem wniosku.

Wnioski do programu należy składać wyłącznie za pośrednictwem systemu ZSUN/OSF. Pełen wniosek należy przedstawić do Centrum Zarządzania Projektami do 7 dni przed jego planowanym złożeniem w systemie.

Więcej informacji oraz dokumentacja konkursowa na stronie MEiN.

Kontakt w ramach Centrum Zarządzania Projektami: Joanna Baum, Anita Wiśniewska, Beata Toma.