Data dodania: 2024-01-05
Konkurs 1/PERUN/2023 NCBiR
Konkurs ogłoszony przez NCBR na wykonanie projektów w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa w ramach programu pn. „Nowe technologie w obszarze bezpieczeństwa i obronności państwa”.
Uczestnikiem konkursu może być:
- podmiot, o którym mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 Ustawy o NCBR,
- konsorcjum,
- centrum naukowo-przemysłowe,
- przedsiębiorca.
Zakres tematyczny został określony w załączniku nr 2 do Regulaminu Konkursu 1/PERUN/2023:
- Rozwój istniejących demonstratorów technologii obronnych (od VI PGT) w obszarach
technologicznych określonych w Priorytetowych kierunkach badań naukowych w resorcie obrony narodowej w latach 2021-2035. - Sztuczna Inteligencja. Wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesie automatyzacji testów
bezpieczeństwa. - Sztuczna Inteligencja. Wykorzystanie sztucznej inteligencji w analizie materiału cyfrowego (obrazu/dźwięku) pod kątem użycia technologii Deep Fake.
- Sztuczna Inteligencja. Wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesie automatyzacji metod implementacji i weryfikacji ustawień zabezpieczeń elementów systemów teleinformatycznych (urządzeń, oprogramowania).
- Sztuczna Inteligencja. Wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesie automatyzacji analiz danych rozpoznawczych.
- Autonomia i autonomizacja. Opracowanie techniki pracy w grupie platform bezzałogowych (tzw. roju) oraz współpracy z załogowymi systemami (MUM-T - ang. Manned-Unmanned Teaming) na bazie ustandaryzowanych protokołów komunikacyjnych wspieranych sztuczną inteligencją (AI - ang. Artificial Intelligence).
- Autonomia i autonomizacja. Opracowanie środków przeciwdziałania BSx, w tym na potrzeby ochrony obiektów wojskowych, infrastruktury krytycznej, szlaków morskich i portów.
- Technologie kwantowe. Rozwój technologii w podobszarze systemów komunikacji satelitarnej zapewniających kwantową dystrybucję klucza pomiędzy lokalizacjami naziemnymi.
- Technologie kwantowe. Rozwój technologii w podobszarze metod automatycznej ewaluacji algorytmów postkwantowych.
- Technologie kosmiczne. Nowoczesny terminal komunikacji satelitarnej pracujący w paśmie Ku i Ka z cyfrowym kształtowaniem wiązek, umożliwiający jednoczesną pracę z systemami satelitarnymi umieszczonymi na różnych orbitach (LEO, MEO, GEO).
- Technologie kosmiczne. Aktywne systemy radarowe do monitorowania obiektów w przestrzeni kosmicznej.
- Technologie materiałowe i wytwarzania. Technologie systemów ochrony pasywnej: technologie materiałowe w zakresie ochrony indywidualnej.
Okres realizacji Projektu jest zależny od tego, do której z grup oraz na jakie fazy (badawczą lub rozwojową lub obie łącznie) wniosek będzie składany:
w grupie A – faza badawcza do 2 lat, faza rozwojowa do 2 lat (łącznie 48 miesięcy);
w grupie B – faza badawcza do 3 lat (36 miesięcy) z wykorzystaniem przez polskie zespoły badawcze wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych.
Wniosek należy złożyć w formie elektronicznej przez system OSF, zgodnie z instrukcją składania wniosków.
Nabór wniosków trwa do 31.01.2024 r. do godz. 16:00.
Zgłoszenie projektowe w systemie elektronicznym moja PG należy złożyć najpóźniej do dnia 17.01.2024 r. Pełen wniosek projektowy lub jego kosztorys powinien zostać przedstawiony w Centrum Zarządzania Projektami najpóźniej do dnia 24.01.2024 r. w formie elektronicznej.
Prosimy o zapoznanie się z dokumentacją konkursową zawartą w niniejszym ogłoszeniu na stronie NCBiR.
Informacja w Centrum Zarządzania Projektami: Anita Wiśniewska, Katarzyna Bisewska, Kaja Kalinowska
-
2024-11-20
HYDROSTRATEG III
-
2024-11-20
Konkurs OPUS 28 / OPUS 28 LAP NCN
-
2024-11-20
Konkurs SONATA 20