Konkurs ERC STARTING GRANT | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-08-14

Konkurs ERC STARTING GRANT

ERC
Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council, ERC) ogłosiła konkurs ERC STARTING GRANT. Grant pozwala stworzyć pierwszy niezależny zespół lub program badawczy i osiągnąć samodzielność naukową. Należy wykazać, że proponowane badania pomogą w uzyskaniu samodzielności badawczej i pozycji lidera zespołu.
Dla kogo?

O grant ERC STARTING GRANT mogą ubiegać się wszyscy naukowcy ze stopniem doktora lub wyższym, będący od 2 do 7 lat po doktoracie. Pożądane jest autorstwo przynajmniej jednej publikacji bez udziału promotora.

Na co?

Z funduszy projektu można będzie pokryć wszelkie niezbędne koszty:

- Koszty osobowe, czyli wynagrodzenie osób pracujących w projekcie, także doktorantów, studentów, personelu technicznego itp., zgodnie z umową o pracę na czas nieokreślony lub określony, na cały etat albo część etatu. Obowiązują stawki stosowane w danym kraju i instytucji;

- Zakupy aparatury i usług. W przypadku zakupu aparatury chodzi o koszty amortyzacji zgodnie z zasadami stosowanymi w danej instytucji;

- Szkolenia. Można sfinansować szkolenia np. doktorantów, jak i przeszkolenie zarówno obsługi technicznej, jak i przyszłych użytkowników aparatury;

- Wyjazdy. Finansować można koszty podróży i pobytu lidera, i członków zespołu, także udział w konferencjach, w tym wpisowe;

- Podwykonawstwo, czyli zlecenia zewnętrzne (subcontracting). W zasadzie projekt powinien być wykonany siłami instytucji goszczącej. Zlecenia zewnętrzne mogą dotyczyć jedynie ograniczonej części projektu, a konieczność skorzystania z nich musi zostać uzasadniona w opisie projektu;

- Publikacja i rozpowszechnianie wyników badań, w tym zgodnie z zasadami Open Access;

- Koszty pośrednie wynoszą do 25% kosztów bezpośrednich, bez podwykonawstwa.

Zakres tematyczny

Dowolny zakres tematyczny.

Budżet konkursu

Budżet projektu może dochodzić do 1,5 mln euro na okres 5 lat (po spełnieniu poniższych warunków – do 2,5 mln euro).

Zwiększenie budżetu o 1 mln euro, możliwe jest w czterech przypadkach:

- przyjazdu lidera projektu z kraju trzeciego do Unii Europejskiej lub kraju stowarzyszonego,

- zakupu aparatury badawczej o znacznej wartości,

- konieczności dostępu do specjalnej infrastruktury badawczej,

- innych znaczących kosztów prac eksperymentalnych i terenowych, z wyłączeniem kosztów osobowych.

Harmonogram konkursu
  • Zakończenie naboru wniosków: 15 października 2024 r.
  • Etap 1 - Panel meeting – Selection of proposals : luty 2025 r.
  • Wyniki etap 1: maj 2025 r.
  • Etap 2 - Panel meeting - Interview: maj-czerwiec 2025 r.
  • Wyniki etap 2: sierpień 2025 r.

Jedynym kryterium oceny projektu jest doskonałość naukowa: kwalifikacje i dorobek głównego badacza oraz oryginalność pomysłu. Ocena jest dwuetapowa, w drugim etapie przewidziana jest rozmowa kwalifikacyjna z autorem wniosku. Szczegóły znajdują się w Programie Pracy.

Wnioski o dofinansowanie należy przesyłać elektronicznie poprzez EU Funding & Tenders Portal:

Więcej informacji na temat grantów ERC są dostępne na stronie http://erc.europa.eu/

Szczegóły procesu oceny, jak również wytyczne znajdą Państwo w dokumentach konkursowych, dostępnych na stronie konkursu.

Kontakt dot. konkursu w Centrum Zarządzania Projektami: pm.czp@pg.edu.pl.

Uprzejmie przypominamy, że kompletny wniosek do podpisu wraz załącznikami należy złożyć w Centrum Zarządzania Projektami do 7 dni roboczych przed zamknięciem terminu naboru.

Zgłoszenie projektu do finansowania w systemie Moja PG należy złożyć najpóźniej 14 dni roboczych przed złożeniem do podpisu wniosku o dofinansowanie.

1 wyświetlenie