Data dodania: 2024-09-12
Konkurs BiodivTransform
Narodowe Centrum Nauki (NCN) we współpracy z Europejskim Partnerstwem na rzecz Bioróżnorodności (Biodiversa+) ogłasza konkurs na międzynarodowe, innowacyjne, interdyscyplinarne i/lub międzysektorowe projekty badawcze w obszarze nauk dotyczących ochrony bioróżnorodności. Celem konkursu jest identyfikacja, analiza i zrozumienie procesów transformacji, które mogą zahamować i odwrócić spadek bioróżnorodności. Proponowane projekty badawcze powinny generować wiedzę w celu ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów. Ponadto projekty powinny zademonstrować jakie korzyści dla ludzi mogą nieść transformacyjne zmiany hamujące i odwracające spadek różnorodności biologicznej.
Dla kogo
O finansowanie mogą się starać konsorcja międzynarodowe, złożone z co najmniej 3 zespołów badawczych pochodzących z co najmniej 3 krajów biorących udział w konkursie. Kierownik polskiego zespołu musi posiadać co najmniej stopień naukowy doktora.
Kraje uczestniczące w konkursie: Austria, Belgia, Brazylia, Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Izrael, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Republika Południowej Afryki, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Tajwan, Tunezja, Turcja, Węgry, Włochy, Wyspy Owcze.
Konkurs nie jest ograniczony pod względem konkretnych środowisk ani obszarów geograficznych - obejmuje wszystkie sfery (lądowe, morskie, przybrzeżne i słodkowodne) oraz ekosystemy doświadczające różnych poziomów i źródeł zakłóceń, w tym strefy przejściowe (przybrzeżne, podmokłe, miejsko-wiejskie, leśno-rolnicze itp.) oraz zintegrowane krajobrazy lądowe / morskie.
Na co
W konkursie Partnerstwa Biodiversa+ można otrzymać środki na wynagrodzenia dla zespołu badawczego, wynagrodzenia i stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokryć inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji projektu badawczego.
Zakres tematyczny
W konkursie przyjęto założenia podejścia oddolnego i nie zdefiniowano wstępnie tematów badawczych. Oczekuje się, że projekty będą wykazywać doskonałość naukową z potencjalnym wpływem na społeczeństwo i politykę w zakresie ochrony bioróżnorodności oraz przyczyniać się do integracji nauki, społeczeństwa, polityki i konkretnych praktyk na rzecz transformacji. Szczegółowy opis poszczególnych zakresów tematycznych znajduje się w dokumencie Call Text.
Budżet konkursu
Łączna wartość środków finansowych przeznaczonych przez NCN dla wszystkich polskich zespołów badawczych wyłonionych w konkursie wynosi 1 000 000 EUR.
Kurs EUR, po jakim należy wyliczyć budżet polskiej części projektu we wniosku wspólnym: 1 EUR = 4,7728 PLN.
Harmonogram konkursu
I Etap - nabór wspólnych wniosków wstępnych (pre-proposals) odbywa się wyłącznie poprzez system EPSS. Na tym etapie polscy wnioskodawcy nie składają do NCN żadnych dokumentów. Wnioskodawcy z Polski zachęcani są do konsultowania budżetów w NCN, ponieważ kosztorysy zaplanowane na tym etapie będą wiążące dla wspólnych wniosków pełnych. Termin składania wspólnych wniosków wstępnych (pre-proposals) w systemie EPSS: 8 listopada 2024 r. (15:00 CET)
II Etap - nabór wspólnych wniosków pełnych (full proposals) odbywa się poprzez system EPSS. Termin składania wspólnych wniosków pełnych (full proposals) w systemie EPSS: 11 kwietnia 2025 r. (15:00 CEST)
Dodatkowo, kierownik projektu (po stronie polskiej) zobowiązany jest do przygotowania wniosku krajowego dotyczącego polskiej części projektu w systemie OSF. Wniosek krajowy należy złożyć do NCN w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu OSF w terminie do 7 dni po upływie terminu składania wspólnych wniosków pełnych (full proposals). Informacje zawarte we wniosku krajowym oraz we wspólnym wniosku pełnym (full proposal) muszą być tożsame.
Termin składania wniosków krajowych w systemie OSF: 18 kwietnia 2025 r. (16:00 CEST).
Szczegółowe informacje o konkursie.
Kontakt dot. konkursu w Centrum Zarządzania Projektami: pm.czp@pg.edu.pl.
Uprzejmie przypominamy, że kompletny wniosek do podpisu wraz załącznikami należy złożyć w Centrum Zarządzania Projektami do 7 dni roboczych przed zamknięciem terminu naboru.
Zgłoszenie projektu do finansowania w systemie Moja PG należy złożyć najpóźniej 14 dni roboczych przed złożeniem do podpisu wniosku o dofinansowanie.
-
2025-01-17
SONATINA 9
-
2025-01-17
HYDROSTRATEG III - przedłużenie terminu