ERDERA - European Rare Diseases Research Alliance | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-12-13

ERDERA - European Rare Diseases Research Alliance

aaa

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło nowy konkurs pt. „Pre-clinical therapy studies for rare diseases using small molecules and biologicals – development and validation” w ramach partnerstwa ERDERA. Głównym celem partnerstwa jest poprawa życia pacjentów z rzadkimi chorobami poprzez wspieranie wielodyscyplinarnych programów badawczo-innowacyjnych. Poprzez koordynację działań na poziomie krajowym, lokalnym i europejskim, partnerstwo zintegruje finansowanie badań z działaniami wspierającymi, takimi jak szkolenia, rozwój infrastruktury danych i standaryzacja.

Dla kogo

Wnioskodawcami w konkursie po stronie polskiej mogą być jednostki naukowe, przedsiębiorca, konsorcjum kilku jednostek. Organizacje Pacjenckie mogą występować wyłącznie w konsorcjum z co najmniej jedną jednostką naukową i przedsiębiorcą.

Partnerzy

Austria, Belgia, Bułgaria, Kanada, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Francja, Niemcy, Węgry, Islandia, Irlandia, Izrael, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Holandia, Turcja.

Na co

Wnioskodawcy mogą otrzymać finansowanie na badania przemysłowe i prace rozwojowe.

Zakres tematyczny

1. Opracowanie nowych terapii w warunkach przedklinicznych poprzez badania na modelach komórkowych, organoidalnych i zwierzęcych, badania przesiewowe cząsteczek lub wykorzystanie modeli in silico lub sztucznej inteligencji;

2. Opracowanie biomarkerów predykcyjnych i farmakodynamicznych skorelowanych ze skutecznością terapii w warunkach przedklinicznych, które mogłyby służyć jako zastępcze punkty końcowe;

3. Replikacja badań przedklinicznych w niezależnym laboratorium w celu zwiększenia wiarygodności ustaleń eksploracyjnych;

4. Przedkliniczne badania potwierdzające słuszność koncepcji, potwierdzające aktywność farmakologiczną in vitro i in vivo, farmakokinetykę i farmakodynamikę leku oraz pierwsze dane toksykologiczne i dane dotyczące bezpieczeństwa;

5. Badania wspierające gotowość do uzyskania pozwolenia na rozpoczęcie badań klinicznych zgodnie z wymogami regulacyjnymi.

Budżet konkursu

Na dofinansowanie udziału polskich podmiotów w projektach wyłonionych w ramach konkursu NCBR przeznaczyło łącznie 1 200 000 euro.

Zgodnie z kursem Europejskiego Banku Centralnego na dzień otwarcia konkursu 10.12.2024 r.: 1 euro = 4.2678 zł.

Dofinansowanie

Maksymalny poziom dofinansowania wynosi  300 000 euro na projekt, gdy o dofinansowanie ubiega się wnioskodawca jednopodmiotowy z Polski lub 350 000 euro na projekt, gdy o dofinansowanie ubiega się grupa podmiotów z Polski.

Harmonogram konkursu

•    Zakończenie naboru wniosków wstępnych: 13 luty 2025

•    Złożenie wniosków pełnych (tylko dla wybranych wnioskodawców): początek maja 2025

•    Wyniki konkursu: grudzień 2025

•    Publikacja listy rankingowej: grudzień 2025

Nabór wniosków międzynarodowych odbywa się poprzez system elektroniczny dostępny na stronie.

Wnioskodawcy, których wniosek znajdzie się na międzynarodowej liście projektów rekomendowanych do finansowania, zostaną poproszeni przez NCBR o przygotowanie krajowego wniosku o dofinansowanie. Wnioski zostaną zaopiniowane pod kątem zasadności wnioskowanej kwoty dofinansowania (wniosek nie będzie oceniany merytorycznie). W oparciu o przygotowaną opinię wydana będzie oficjalna decyzja w sprawie dofinansowania projektu, podpisana przez Dyrektora NCBR.

Szczegółowe informacje o konkursie.

Kontakt dot. konkursu w Centrum Zarządzania Projektami: pm.czp@pg.edu.pl.

Uprzejmie przypominamy, że kompletny wniosek do podpisu wraz załącznikami należy złożyć w Centrum Zarządzania Projektami do 7 dni roboczych przed zamknięciem terminu naboru.

Zgłoszenie projektu do finansowania w systemie Moja PG należy złożyć najpóźniej 14 dni roboczych przed złożeniem do podpisu wniosku o dofinansowanie.

8 wyświetleń